Областния план за защита при бедствия ще бъде актуализиран. Това стана ясно по време на заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия.

Според областния управител на Пловдив Ангел Стоев, в бюджетите на общините и държавата трябва да се заделят всяка година средства за осигуряване на проводимостта на речните корита и за гарантиране на техническата изправност на язовирите. Същото така по поречието на всички по-големи реки трябва да се изградят системи за ранно предупреждение, подобно на тази, която има по р. Чая. 

Необходимо е още общините да поддържат в постоянна висока степен на готовност доброволните си формирования и да използват тяхната експертиза. Според Стоев, големите общини като Пловдив е препоръчително да изградят свои професионални формирования като тези на Столична община и да ги оборудват с модерна техника. Ръководителят на доброволно формирование „Пловдив 112“ към община Пловдив Атанас Даков допълни, че при подобни бедствия общинските щабове трябва да работят в засилена координация с Националната асоциация на доброволците, от която могат да получат сериозна помощ.

Според анализа на „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Пловдив, настоящите планове на общините не отчитат всички рискове от бедствия, особено тези в малките населени места. Затова е нужно всяка община трябва да излезе от абстрактното писане на планове и да направи риск-регистър за всички населени места на своята територия, след което те да влязат в областния план.

По време на срещата беше обсъдена и още една от спешните задачи в тази насока - да се осигури ранното оповестяване на населението чрез съобщения на мобилните телефони, като това може да се осъществи от държавата чрез договореност с операторите.

Областният план за защита при бедствия ще бъде актуализиран до края на октомври, като в него ще бъдат отчетени всички предложения на Областния съвет.