Екип на европрокуратурата влезе в “Булгартрансгаз”, съобщи бТВ. Към момента от офиса на Лаура Кьовеши не дават информация какъв е поводът за акцията.
Вътрешният министър Калин Стоянов потвърди за акцията, без да дава допълнително подробности какъв е предметът на проверката.
"Реално колеги от Главна дирекция "Национална полиция" оказват съдействие. Работят по постановление на европейската прокуратура, с което е възложено да се извършат поредица действия на различни адреси, със сигурност в София, в Сливен, Козлодуй. Нямам никакви други подробности, ако европейската прокуратурата прецени, тя може да ги изложи", коментира Стоянов.
По информация на Медиапул една от причините за проверките е сигнал на Българския енергиен и минен форум (БЕМФ) за опасна промяна в сондажите за разширение на газохранилището в "Чирен". Проектът се осъществява с европейско финансиране, а Енергийният форум преди няколко месеца подаде сигнали до множество институции.
Другата неофициална версия за влизането на европейските прокурори в “Булгартрансгаз” е свързана с турската държавна енергийна компания “Боташ”.
Припомняме, че договорът между “Боташ” и „Булгаргаз“ беше сключен в началото на 2023 г., по време на управлението на служебен кабинет на Гълъб Донев.
Впоследствие в Народното събрание бе сформирана временна комисия, която разследваше условията, предвидени в 13- годишния договор за пренос на газ. Всеки ден българската енергетика трябва да плаща от 500 хил. долара такса за достъпа до нейната инфраструктура, каза тогава пред журналисти един от членовете на комисията - депутатът от ПП-ДБ Радослав Рибарски.
За срока на договора „Булгаргаз“ ще трябва да плати 2,34 млрд. долара дори изобщо да не получава газ, каквато е ситуацията в момента.
Заключението от доклада на депутатите, който излезе през април тази година, беше, че контрактът трябва да бъде предаден на прокуратурата и ДАНС, а на министъра на енергетиката бе възложено да положи усилия за предоговаряне на неизгодните за българската страна клаузи.
Според сегашното споразумение, ако българската страна прекрати едностранно договора, дължи неустойки в пълния размер на договора, а именно над 2 млрд. долара.
Търговското споразумение с турския енергиен гигант е подписано с “Булгаргаз”, тогава оглавявано от Деница Златева (бел. ред. - освободена от поста през април, 2024 г.). Именно там би трябвало да се съдържа цялата информация относно количества газ и ценовите тарифи, на които България го закупува. От друга страна “Булгатрансгаз” оперира газопреносната мрежа на България и основната информация, която вероятно ще получат европейските прокурори, е свързана с количества газ, влезли в България от Турция и накъде са насочени те.
Акцията на Кьовеши в офисите на “Булгартрансгаз” идва само дни, след като от Министерството на енергетика съобщиха, че Турция и България подготвят меморандум за разбирателство и междувременно представители на турската “Боташ” и на “Булгаргаз” се готвят да обсъждат на 15 август в София спорния газов договор, подписан от кабинета “Донев”.
Очаквайте подробности.