По повод отбелязването на 50-годишния юбилей на Медицински университет - Плевен, разговаряме с академик проф. д-р Григор Горчев, който е почетен ректор на висшето училище с огромен принос в посоката на развитието на университета по отношение на съвременните технологии, достигайки световни нива в прилагането на роботизираната и мини инвазивна хирургия.
Академик Горчев започва обучението си в областта на медицината в третия випуск на тогава Медицински институт – Плевен. Той с благодарност сподели впечатленията си от филма, създаден от настоящото ръководство на университета, който беше представен на Тържествен Академичния съвет по връчване на над 80 отличия на заслужили преподаватели на висшето училище.
„Докато гледах филма, който ни представи новото ръководство, на което съм благодарен за изготвянето му, видях с известна носталгия, какво беше тогава, какво беше по мое време и какво е сега. Това са наистина три етапа, които аз деля, както емоционално така и професионално, и се вижда възходящият тренд на университета, който се изгради като един съвременен, бих казал Център по медицина със студенти от Европа, Азия, Япония с обучаване в съвременните познания в тази елитарна професия.
Това, което искам да отбележа е, че ние не спираме да се развиваме, продължаваме с желанието за нов факултет, вече във ветеринарната медицина, защото висшето училище има нужда от разширяване и от експанзия в развитието на науката и екипите, които бяха преди и след мен са такива, че гледат в много перспективи, бих казал мисионерски и смятам, че нещата ще се случат.
50 години са и много и малко. За мен са много от лична гледна точка, защото аз от 20 години участвам активно в живота на университета и трябва да кажа, че носталгията си личи, но все пак е голямо удовлетворението от това, което сме направили преди и сега, както настоящото ръководство върви в правилната посока“.
Академик Григор Горчев сподели впечатленията си от работата на настоящото ръководство на МУ-Плевен, водено от неговия ректор проф. Добромир Димитров, а по повод отбелязването на половинвековния юбилей на Медицински университет, той отправи и своя поздрав към академичното ръководство и всички, свързани с висшето училище:
„Аз съм много доволен от работата на академичното ръководство на висшето училище, защото то продължава традициите т. е., те надграждат, защото медицината е една много тънка и чувствителна материя, защото и при най-малки сътресения може да се получи точно обратният ефект. Това, което беше създадено до сега се запази и се надгражда в много отношения, което е много важно.
Пожелавам на екипа на ректора проф. Добромир Димитров, който е млад и перспективен човек, да продължава да надгражда, да прави компромиси, да управлява мъдро, да подготвя хора, които след време ще го наследят, защото това е също част от мисията.
Навсякъде трябва да има мандатност – при нас ректорите, при политиците ако щете, защото един човек може да бъде много иновативен, но в един момент, той се изчерпва и омръзва.
Затова един период от 8 – 9 години е достатъчен за един човек, който има свои идеи да ги реализира, но не повече. Затова трябва да се подготви човек, който ще има и малко по-други идеи. Така че, аз пожелавам на проф. Димитров да се работи и в тази насока“.
Академик Горчев, Вие сте пионерът на роботизираната хирургия в България и Югоизточна Европа изобщо. Кое беше онова, което Ви провокира да навлезете толкова сериозно и доказано успешно в тази сфера?
„Аз съм радетел на този вид хирургия, защото тя е създадена отвъд океана в Съединените щати и моята мисия беше да я усвоя и да я популяризирам в Източна Европа и разбира се на Балканите. Това беше в далечната 2007 г. и началото на 2008 година, и въпросът е малко философски, защото това става веднъж на 100 години. Това е една революция в медицината, на която ние хванахме вълната и то много рано. Първата операция направиха в Щатите през 2005 – 2006-та година. Ние го направихме една – две години по-късно и бяхме първите в Източна Европа.
Ние държим тази вълна като развиваме този тип хирургия, не само тук но и в Европа. За съжаление в Европейския съюз изостават малко от Съединените щати, по много причини.
Самата Стара Европа си е малко консервативна, докато в Америка е съвсем друго, но независимо от това, роботизираната хирургия си намери мястото и вече почти 18 години работим и обучаваме в тази хирургия. Имаме две системи „Да Винчи“ като предстои да вземем и трета.
Вече имаме обучени поне осем или девет екипа, не само гинеколози, но и хирурзи – гръдни, коремни, уролози и т. н. Роботизираната хирургия стана стандарт и вече не е нещо ново. Но това става веднъж в живота на лекаря и ние, нашето поколение сме късметлии, защото не знам, какво ново ще излезе през следващото петдесетилетие, кой ще го развие и, как ще се получи...
Така са нещата в медицината – просто късметът да хванеш момента и да го развиеш“.
Академик Григор Горчев е и създател на УМБАЛ „Света Марина“ – Плевен, която също е едно от местата в България и Европа, а и в света, където се прилага роботизираната хирургия, както и много други съвременни методи за диагностика и лечение.
„Болница „Света Марина“ е, бих казал екипен продукт на мислещи хора. Това, че идеята е моя е така и това беше моята мечта.
Идеята ми беше да се направи нещо различно, нещо по-ново за пациента. Ние залагаме основно на качественото лечение. За нас качеството и грижата за пациента е най-важното, защото има стандарти, които са явни и ние трябва да ги спазваме, но винаги сме се водили от мотото, че пациентът е този, който стои в центъра на системата. Независимо от наредбите, които са от Министерството на здравеопазването, от Здравната каса, с които трябва да се съобразяваме, естествено, не че „Света Марина“ е наш продукт, но ние тук развиваме основно миниинвазивната хирургия като наша мисия и вкарваме нови и нови техмологии и то в интерес на пациента. Това никак не е лесно, но ние сме хора – мисионери и нашата мисия е не само да развиваме този тип хирургия, но и да обучаваме. Виждате, че при нас има много млади хора – специализанти в, бих казал всички специалности, които има при нас. Дори понякога става така, че ние ги връщаме, тъй като към момента нямаме места, за да удовлетворим желанието им“.
Академик Григор Горчев каза, че предстои ново разширяване на базата на УМБАЛ „Света Марина“ с нови модерни технологични операционни зали.
„Това е бъдещето и е интересно, какво ще бъде след 50 години, защото знам, какво беше преди 50 години. Не знам, сигурно ще бъде малко по-различно…
Това е вече една нова тема. Аз имам една моя теория и вече я развивам и популяризирам в лекции и на семинари и това е нов тип хирургия, наречена интелектуална хирургия. Искам да наложа този термин „интелектуална хирургия“, защото тя е такава. Ендоскопската хирургия също е интелектуална хирургия, както роботиката, защото тук вкарваме много от интелекта на самия хирург, на субекта, а той е нещо много съществено.
Смятам, че това ще стане, защото вече за жалост изкуственият интелект навлиза и ние трябва да се борим срещу него. В медицината, той има място, но трябва да го контролираме, което е най-важното“.
Още по темата
- В МУ-Плевен откриха изложбата „Руско-турската освободителна война (1877 – 1878) и Освобождението на България в гравюри”
- Проф. Добромир Димитров: В Япония и в САЩ, за МУ-Плевен се говори като за образователен и научноизследователски център от световен мащаб
- Проф. Славчо Томов, чл. кореспондент на БАН: Съвременната наука не е индивидуално състезание, а комплексна и екипна работа
- На Тържествен Академичен съвет наградиха заслужили преподаватели на МУ-Плевен/ВИДЕО/