Договор за изпълнението на проект „Преход към климатично устойчиви общности“ по Програма ООСКП подписаха днес вицепремиерът по климатични политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов и кметът на община Хасково Станислав Дечев. Проектът е на стойност над 909 хил. лв., а срокът за изпълнение е 24 месеца.


Той предвижда прилагане на иновативни пилотни мерки в областта на енергетиката и екологията, които целят намаляване на емисиите от парникови газове и популяризиране на екологични технологични решения в ежедневието на жителите на общините Хасково, Стамболово и Маджарово. Партньор по проекта е Интернешенъл Девелопмънт Норуей АС, Норвегия. 


Първата мярка е интеграция на зелен водород към сградата на Дом за стари хора „Кенана“ в Хасково. Предвидено е да се интегрира водородна система към котелното му стопанство заедно с хибридна фотоволтаична, което ще позволява да се произвежда високоенергийно гориво на място и да се реализира икономия на конвенционалното с около 40%. Очаква се да намалеят драстично вредните емисии – SO2 (серен диоксид) с до 30%, CO2 с до 30%, NOX (азотен диоксид) с до 25%, PM (фини прахови частици) с 6 до 8 пъти. За целта ще бъде доставена и монтира и хибридна фотоволтаична система за отопление от енергия от възобновяеми източници (ВЕИ), проектирана по начин, гарантиращ използването само за собствено потребление, коментират от администрацията.


Втората мярка предвижда въвеждане и инсталиране на слънчеви системи за битово горещо водоснабдяване в 3 детски градини в селата Динево, Малево и Узунджово и детска градина „Звездичка“ с пет филиала на територията на община Стамболово.


Третата мярка е свързана с изграждане на зелена инфраструктура с цел намаление на количеството на отичащите се поройни дъждове, благодарение на естествената способност на задържане и поглъщане, свойствена за растителността и почвите. Ползите от зелената инфраструктура в този случай включват и поглъщането на въглерода.


Предвижда се засаждане на 500 люлякови фиданки в контейнер в югоизточния край на парк Кенана на общински терен. Рекултивацията му цели задържане на почвата и предотвратяване на ерозията. Озеленяване на кръгово кръстовище и зацветяване с рози на паркови площи в град Маджарово предвижда също проектът.


Другите включени дейности са за изграждане на институционален капацитет на общинско ниво по отношение на политиките за околна среда. 


Освен Хасково, днес договори за изпълнение на проектите подписаха и още 3 общини: Добрич, Перник и Челопеч.


Програмата „Опазване на околната среда и климатични промени“ (ПООСКП) се финансира от ФМ на ЕИП. Бюджетътѝ е 15,29 млн. евро, като 13 млн. евро е безвъзмездна помощ от ФМ на ЕИП 2014-2021 и 2,29 млн. евро са национално съфинансиране. Програмен оператор е дирекция „Координация по въпросите на Европейския съюз и международно сътрудничество“ към МОСВ, а партньор от страните донори – Норвежката агенция по околна среда.