Съвместна проверка на учени от Софийския университет и асоциация "Активни потребители" е установила замърсяване с бактерията ешерихия коли на 7 от 11 изследвани плажа по Южното Черноморие, като на места замърсяването е до 41 пъти над нормата. Проверката е направена в края на юли и началото на август.

Най-чисто, с 240 клетки ешерихия коли на 100 мл морска вода и оценка "отличен", е на плаж "Харманите" в Созопол. Освен него в лимита до 500 клетки се класират плажовете в Свети Влас, Поморие и къмпинг "Златната рибка" край Созопол.

На другия полюс е северният плаж на Царево, известен като Попския плаж, където стойностите за ешерихия коли достигат 20 666 клетки/100 мл, което е над 41 пъти над нормата. При визуалния оглед на мястото е било установено вливане на силно замърсен поток в залива, наличие на неидентифицирани тръби/канализация в посока крайбрежието и силен мирис на фекалии в района.

На 100-200 метра се намира недостроен и изоставен хотелски комплекс, както и купища отпадъци. Според "Активни потребители" всичко, установено от тях, не фигурира в досието на плажа, публикувано на сайта на РЗИ в Бургас. Подозрението е, че разположената на няколко километра градска пречиствателна станция не се справя с нарасналия обем отпадъчни води и/или зауства твърде близко до залива на Попския плаж.

На второ място по замърсеност с ешерихия коли е южният плаж на Приморско, където е устието на Дяволската река, с резултат 11 333 клетки/100 мл, което е 22 пъти над лимита. Сигнал за проблемите на тази локация е бил подаден от местни жители, които са видели масивно вливане на фекални води в реката от околните хотелски комплекси, факт, който според "Активни потребители" също е бил пропуснат от РЗИ - Бургас.

На едни от най-посещаваните плажове по Южното Черноморие - "Атлиман" в Китен и Лозенец, стойностите за бактерията надхвърлят лимитите съответно 2 и 4 пъти. Този резултат е коментиран от нас, защото показва, че броят туристи на плажа не е основният критерий за замърсяване.

На плажа пред хотел "Глобус" в Слънчев бряг замърсяването с бактерията е около три пъти над нормата, а на централния плаж в Бургас - два пъти.

Във връзка с взривяването на язовир "Нова Каховка" в Украйна, след което в Черно море попаднаха множество замърсители и боеприпаси, от "Активни потребители" уверяват, че досега няма доказани токсични "емигранти" от Украйна.

Профилите на замърсяването на отделните плажове по Южното Черноморие са строго индивидуални и зависят от местни фактори като наличие на вливания на отпадъчни води, броя на посетителите, морските течения и др., отбелязват "Активни потребители".

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм