На 21 септември по целия свят се отбелязва международният ден на мира. Датата е приета през 1981 година от Организацията на обединените нации (ООН), със съгласието на всички 191 членки. Деня на мира е не само за прекратяване на международни конфликти, а и за промяна на поведението на хората едни към други. Основната цел на този ден е да изгради по-мирен свят за всички жители, без значение от расата, пола и вярванията. Намаляването на насилието и изграждането на култура на мира е нещо, за което са се борили стотици и хиляди години, както у нас, така и по света. Мирът носи спокойствие в живота на хората, единство и свързаност, засяга всеки аспект от живота.
В международния ден на мира ООН призовава за 24-часово прекратяване на всички военни действия по света. Традиция на този ден е по обяд да се запази минута мълчание, за да се почетат жертвите на войната и насилието.
Как се отбелязва деня?
Всяка година на този ден Организацията на обединените нации организира церемония в централата си с различна тема, на която да се обърне внимание. „Край на расизма, изградете мир“ или „Климатични действия за мир“ са пример за някои от тях. Тазгодишната тема е „Култивиране на култура на мира“. Идеята на тези теми е да се наблегне на проблеми, за които не се говори често. Истинския мир може да бъде постигнат само, когато всички хора са третирани еднакво. Събирането на хората около една и съща кауза ги обединява.
За да почетат този ден, в различните части на света се организират мероприятия, спортни мачове, състезания и маратони. Много световни и местни организации се включват с идеи и каузи за мир. Една от кампаниите, която се организира от УНИЦЕФ е „Стихотворения за мир“ . Платформата дава на децата да обяснят със свои думи въздействието на конфликта и войната върху живота им, както и техните надежди и мечти за бъдещето. В моменти на тежките военни действия и насилие, много невинни стават жертва на войната, включително и много деца, затова се организират благотворителни кампании, с които да се помогне на хората пострадали във войната.
На този ден се организират лекции, в които се разказва на децата и тийнейджърите защо е важен мира. Младежите от международния център подготвят материали за заниманията „Какво е мирът за децата“.
Белият гълъб – символ на мира
Белият гълъб е символ на невинната душа в Библията, а в световен мащаб се приема за символ на мира, любовта и честта. Той носи късмет, свързва се с доброта, прошката и милостта. Белият цвят носи ново начало и невинност, а двойка бели гълъби символизират любовта и щастието.
Мирът е не само липсата на военен конфликт, но също така и наличието на културна, религиозна и икономическа толерантност и взаимно разбирателство.
“Мирът не може да бъде запазен със сила. Може да бъде постигнат единствено с разбиране.” - Алберт Айнщайн