Димо Димитров Заимов е роден на 2 септември 1873 г. в Габрово. Учител по гимнастика в Априловска гимназия и активен общественик.

Той е един от основателите на Просветния учителски съюз" през 1895 г., дългогодишен деятел на "Учителска застрахователна каса", оставил завещания на читалищата в Габрово, Тетевен и Етрополе, на хор "Родна песен" и училище "Тодор Минков" в София. Основател е на Колоездачното дружество в Габрово през 1905 г. Целите на дружеството са да групира всички граждани, любители на колоездачния спорт; да се грижи за физическото и нравствено развитие на своите членове; да основе фонд за построяване на собствен колодрум в града. Димо Заимов е член на Френски туринг клуб.

През 1907 г. пропътува с велосипед разстоянието от Габрово до Лондон, за да посети Балканското изложение, открито през март, в което участват и габровски фирми. Заедно с Ангел Стамболиев от Айтос, и двамата членове на Българския колоездачен съюз, на 2 юни тръгват по следния маршрут: Габрово-Пловдив-София-Русе-Букурещ-Будапеща-Виена-Франкфурт-Брюксел-Лондон-Париж-Женева-Венеция-Загреб-Белград-София-Пловдив-Габрово. Завръщат се в България на 19 август 1907 г. Изминават 6777 км за 51 и половина дни и 1114 км за разглеждане в градовете (общо 7891 км.). Средно изминатото разстояние на ден е по 131 км.

С пощенски картички, двамата български колоездачи отразяват хода на пътешествието, трудностите, липсата на средства, извършените разходи, впечатленията от различните градове и страни. Те описват и състоянието на пътищата в Европа, като са впечатлени от добрата им поддръжка. След завръщането си, Димо Заимов подрежда в албум картичките, отразяващи пътешествието и самото изложение в Лондон, който подарява на Българския колоездачен съюз. По-късно написва и издава дневник от лондонския си престой под заглавие "Лондон и балканското изложение през 1907 г. (бележки и впечатления)", издаден в Габрово от Г. Кехаев. В него той дава интересни сведения за посетеното изложение, по-специално за габровското участие в него – фабриките на Иван Калпазанов и Иван Хаджиберов с техните платове, майсторът на гаванки, танури и захлупци Станю Христов от с. Етъра, дава описание на лондонските забележителности и живота в големия град. Накрая авторът завършва с думите „Впечатленията добити за грандиозния Лондон и за хубавата ни балканска изложба няма да ги забравя“.

Димо Заимов почива през 1954 г.

/Държавен архив - Габрово/