10 милиона под формата на дарения събра "Конвоят на свободата" само за няколко дни. По-голямата част от средствата, обаче, не достигнаха до организаторите на протеста срещу задължителната ваксинация, тъй като бяха замразени от дарителската платформа Go Fund Me, през която преминават. За това са настоявали и редица длъжностни лица в Канада, пише BBC.
В своя позиция, от Go Fund Me написаха, че вече дарилите имат две седмици да поискат да им бъдат възстановени парите, а непоисканите средства ще бъдат преразпределени на подходящи каузи.
Отава е в извънредно положение заради протестите на “Конвоя на свободата“
Още на следващия ден обаче страница за криптодарения събра 700 хиляди долара за протестиращите канадци.
Крипто експертът Владислав Драмалиев коментира пред Дарик какви са разликите между двата типа набиране на средства. По думите му, при криптопреводите има вариант, при който единствено получателят се разпорежда с изпратените му средства.
"Ако вие, да кажем, си създадете портфейл и в този порфейл имате биткойн адрес или паралел в банката би бил IBAN номер, всички средства, които пристигнат до този адрес, се контролират изцяло и само от вас. Няма трета страна, която да може да ви спре достъпа до този адрес", каза той.
За протестите в Канада от първо лице
Важно е кой стои зад платформата за криптодарения, предназначени за протестиращите, добави Драмалиев.
"Ако е асоциацията на тези шофьори на камиони, на която шофьорите на камиони вярват, то тогава има голям шанс парите да бъдат разходвани по предназначение", допълни крипто експертът.
Владислав Драмалиев посочи, че банките могат да отказват достъп до пари.
"Тя има голям брой извинения, които може да използва и вие не можете да стигнете до парите", завърши Драмалиев.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук