Европейският бизон (Зубър) тръгва из Родопите за първи път от средновековието насам. Стадо от седем животни (две мъжки и пет женски) бяха пуснати на свобода това лято в ловно стопанство „Студен кладенец“, където екип специалисти ще следи ежедневно поведението и движението им, съобщи Rewildingeurope.

„Животните отново заемат бившата си екологична ниша, където ще трябва да си набавят вода и храна, да се учат да се предпазват от вълци и чакали и ще изследват предизвикателния терен“, обясни един от членовете на екипа Христо Христов.

Още една добра новина за разрастващата се популация на Зубрите е, че една от женските вече е станала майка. Бебето е било родено в една от най-дивите части на резервата и вече неотлъчно следва стадото.

Опитите за увеличаване на популацията на Зубрите в Източните Родопи започнаха през 2013, когато пет животни бяха докарани от Германия в „Студен кладенец“.

Зубърът изчезва масово от Западна Европа до края на 11 век с изключение на Ардените, където той оцелява до 14 век. Последният зубър в Молдова е убит през 1762 г., а през 1790 г. – в Трансилвания.

Зубърът по закон е бил собственост на полските крале, литовските князе и руските царе. Крал Зигмунт II Август въвежда смъртно наказание за убиването на зубри в средата на 16 век.

Последният див зубър в Полша е убит през 1919 г., а последният див зубър в света е убит в Кавказ от бракониери през 1927 г. До тази година са останали по-малко от 50 индивида, всичките от които в зоопаркове.

И по-рано са правени опити да се създадат малки популации на зубри в България, но не всички са успешни. Досега у нас зубри се развъждат единствено в ловното стопанство „Воден“ в Разградско. До 1990 г. броят им е 160, но той постепенно намалява.

Световният съюз за защита на природата класифицира зубъра като застрашен вид през 1996 г.