Безработицата в еврозоната спадна до исторически най-ниски нива. Докато бизнесът прави опити за възстановяване от пандемичните спадове, данните от статистическите служби показват, че в момента безработицата е 6,6 процента-най-ниското ниво във валутния съюз за последните около 20 години. А във Федерална република Германия тя е 2,8 процента- показател от времето на Конрад Аденауер.
"Големият проблем, оказва се, е не толкова по отношение безработица, колкото липсата на работна ръка и на желание на служителите да работят, на разводняването на част от големия бизнес в сферата на обслужването, който също като работниците си, свикна някой нещо да им дава, някой нещо да им дължи…"- Това коментира в ефира на Дарик Югоизток ректорът на Бургаския свободен университет проф. Милен Балтов.
В авторската рубрика „Икономистът говори“ той постави фокуса върху темата: Зона затворена или ограничена за полети и представи най-нагледната илюстрация за това-настоящият хаос из летищата в Европа.
По време на пандемията много от работните места там бяха съкратени, а сега, когато хората отново искат да пътуват, по аерогарите се образуваха невъобразимо дълги опашки от чакащи пътници, настъпи хаос с изгубени багажи и анулирани полети.
„Само за месец юни във Великобритания, Франция, Германия и Испания са отменени 8 000 полета, което е три пъти повече от предпандемичната 2019 г. Това се дължи на липсата на яснота в авиоиндустрията, на несериозното отношение, на слабата подготовка, а и алчността на компаниите и туристическия бизнес", заяви проф. Балтов.
Съкратените служители не бързат да се върнат на работа, а миграцията от работна сила на повикване почти не се случва.
"На пръв поглед звучи анормално-да обвиняваме за всичко това ниското ниво на безработицата. Според мен, по-сериозния проблем е склонността голяма част от тези хора да работят и липсата да гъвкавост в трудовите отношения. Желанието им да бъдат наемани рязко спадна, заради изключително щедрите и в много голяма степен безсмислени пакети за подпомагане, и на бизнеса, и на служителите. Вече се появяват зомби-фирми, а има и зомби -работещи“, посочи той.
На фона на хаотичните сцени, които се разиграват в летищата в цяла Европа, проф. Балтов даде добрия пример- България.
„Добрата новина се нарича България. В момента, наред с повечето от държавите в Източна Европа, тя е огромно изключение“, поясни той.
Чуйте проф. Милен Балтов в „Икономистът говори“ по Дарик Югоизток в прикачения звуков файл.