След доста високите температури от последните няколко дни, предстои захлаждане с превалявания, но за кратко.
Днес и главно в нощта срещу събота през страната ще премине атмосферен фронт, вятърът от северозапад ще се усили, ще видим превалявания, но главно над Северна и Източна България. Най-активни ще са тези процеси от петък следобед, през нощта срещу събота и отчасти в събота на изток.
Температурите постепенно ще се понижат с няколко градуса и ще се приближат до климатичната норма за октомври, но пак ще останат малко по-високи.
От неделя нататък, включително до края на следващата седмица, се очаква спокойно и тихо време, с повечко слънце и температури между 16 и 21 градуса, а над южните райони и малко по-високи. Това стабилизиране на времето ще се дължи на мощен антициклон, който ще се разширява над Източна Европа и ще обхваща с южната си периферия и Балканския полуостров.
Сутрешните температури при изясняване ще бъдат вече по-ниски - до около 4 - 7 градуса, слани вероятно ще са възможни главно във втората половина на следващата седмица.
Хлад от Русия
Тогава от североизток над страната ще започне да прониква по-студен въздух от района на Русия, който ще окаже влияние главно над източната половина от страната и Добруджа. Там дневните температури в четвъртък и най-вече в петък, другата седмица, ще паднат до около 10, дори под 10 градуса. Това захлаждане предизвикано от серероизточния пренос ще се почувства и над останалата част от страната, но най-вече над източните райони.
В този период, заради център на ниско налягане над Черно море е възможно облачността да се увеличи по крайбрежието и на места да има слаби валежи.
Според синоптичните модели чак след 20 октомври, но най-вече около 22 октомври е възможно да видим влошаване на времето и евентуално превалявания над Южна България, но това е тенденция.
Очаква ни сравнително дълъг и сух период във втората десетдневка на октомври.
Милтън, Лесли, Кърк...
Над Европа, след преминаването на остатъците от урагана Кърк, който донесе проливни валежи и силен вятър над северните райони на Франция, Бенелюкс, а днес и над Скандинавските странии, и други атлантически циклони ще донесат дъжд и вятър, но главно над крайните западни райони на континента.
Ураганът Лесли, който се движи над Атлантика ще се доближи до Португалия и Испания, но вече като мощен атлантически циклон и ще влоши времето над тези райони с вятър и дъжд.
Ураганът Милтън, за щастие, изглежда нанесе доста по-малко щети, отколкото се предвиждаше, защото неговата сила бързо отслабна, навлизайки на Флорида. Това е голям късмет, тъй като се очакваше да бъде практически катастрофална буря. Но силата на урагана бързо се понижи до първа степен и това спаси много райони от тежки поражания.
Все пак трябва да минат някалко дни, докато се усатанови реалния мащаб на пораженията. Тук е мястото да отбележим, че в този ураган няма нищо необичайно, както и че няма връзка между промените в климата и характера на ураганите. По този въпрос много се спекулира, но данните показват, че честотата на ураганите не се увеличава, нито тяхната сила, с лекото повишение на приземната температура. И това не е наше заключение, а данни на NOAA.
Над северните райони на Казахстан, в Сибир, и в Далечния север на Русия вече вали сняг и температурите са под нулата, на места в Сибир и до минус 10, минус 15 градуса. Там есента бързо преминава в зима, както си му е редът. Но все още този студ е много далеч от Европа.
Глобалната приземна температура, която ние следим на заседанията на Синоптичната комисия е 14,42 градуса, практически без промяна от началото на седмицата, показват данните на специализирания сайт за нейното проследяване temperature.global.