Земеделските производители на плодове и зеленчуци в Кюстендилско излязоха на протест заради намалените с около 40 % субсидии. Протестът бе мирен, без затваряне на път, но в близост до главния път Кюстендил- София. Протестите ще бъдат днес и утре въпреки обещанията от Правителството за увеличение на парите за Ковид мерките. Голям проблем за производителите е и забавянията на плащанията. Освен това се очаква и новата продукция да бъде с по- високи цени, заради повишените цени на горивата и торовете.

„Протестираме заради намалените ставки. Намалени са парите за всеки един сектор. С около 50 лв. са орязани почти на всеки сектор са орязани на дка. ,което е адски много, на фона на високите цени на гориво и торове. Не виждам възможност да продължим да работим при тези условия, защото много хора разчитат на тези средства, въпреки, че явно част от хората са доволни от снощните обещания може би за увеличение, но такива обещания , както и преди избори и след избори, докато не усетим парите в джоба няма как да разберем, че нещо е направено. При мен специално между 25 000 – 30 000 лв.  са по- малко парите спрямо миналата година. А това е много при положение в момента торовете варират между 1 700 - 1 800 лв. за карбамит, толкова е комбинираната тор и то без ДДС и без транспортните разходи. Става съвсем невъзможно да продължим да работим.Дори да не сложат на дърветата  тор пак няма да даде реколтата, която се очаква“, заяви Виктор Кирилов- земеделски производител.

„ Аз не вярвам обещания, аз вярвам на действия и дела. Докато не видим в банките преводи и не се оправят нещата относно субсидирането в сектор плодове и зеленчуци мисля да продължаваме с протестите. Тук в Кюстендил основно се занимаваме с плодове и зеленчуци , зърнопроизводството не е толкова развито, животновъдството също е в по- малък мащаб. Основното препитание на кюстендилци и по селата е овощарство и зеленчукопроизводство. Общият брой регистрирани и получават обвързана подкрепа са около 13 000 в страната. От тях 40 човека не са получили нито една стотинка, всички останали са ощетени . Аз също съм ощетен. Имам оранжерия , която 4 години веднъж се субсидира, след това не се субсидира. Продавам, декларирам доходи, плащам данъци, след това държавата не ми е подпомогнала, по неясни причини. Всичко е било в добър стопански вид  и в същото време нямам помощ от държавата. Относно другите площи средно по 40 лв. на дка намалена ставка за обвързана подкрепа , загубите са ми около 6 000- 7000 лв. “, каза земеделският производител Ясен Стипцарски.