Президентът на Украйна Володимир Зеленски поиска официално от ЮНЕСКО да включи историческия пристанищен град Одеса в Списъка на световното културно и природно наследство, за да го защити от руските въздушни удари, предаде БГНЕС.
МС: Взривеният на Кримския мост камион никога не е бил на територията на България
"Трябва да дадем ясен сигнал, че светът няма да си затваря очите за унищожаването на нашата обща история, нашата обща култура, нашето общо наследство", заяви той пред 58-те държави членки на културния орган на ООН в предварително записано видео.
"Една от стъпките за това трябва да бъде запазването на историческия център на Одеса - красив град, важно пристанище на Черно море и източник на култура за милиони хора в различни страни", допълни той.
Масов протест срещу Русия на среща на ЮНЕСКО
Известен като Перлата на Черно море, Одеса разцъфтява, след като в края на XVIII в. императрица Екатерина Велика постановява, че градът ще бъде модерната морска врата на Русия.
Цар Александър назначава за губернатор френския херцог дьо Ришельо, който ръководи строителството и чиято статуя все още стои на върха на емблематичните Потьомкински стълби.
Но откакто Русия нахлу в Украйна през февруари, украинците се втурнаха да защитят паметниците и сградите му с чували с пясък и барикади.
"Одеса, както и всички останали градове в Украйна, е мишена за руски удари", заяви украинският президент.
"Моля, подкрепете Одеса! Покажете именно на ниво ЮНЕСКО, че руският терор трябва да бъде прекратен", обясни Зеленски.
От културната агенция на ООН заявиха, че кандидатурата на Украйна ще бъде разгледана по време на следващото заседание на Комитета за световно наследство, без да посочват дата.
Русия изстреля 12 ракети върху Запорожие (видео)
Мястото на Одеса в Списъка на световното наследство "ще признае изключителната универсална стойност на този обект и задължението на цялото човечество да го опазва".
"От правна гледна точка това би създало разширена защитена зона" съгласно Конвенцията за световното наследство от 1972 г.", се казва в доклада.
Както Украйна, така и Русия са подписали конвенцията, която забранява на държавите да предприемат "всякакви умишлени мерки, които могат да навредят пряко или косвено на културното и природното наследство" на други държави.
Шест културни обекта в Украйна вече са включени в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, включително катедралата "Света София" в столицата Киев и историческият център на западния град Лвов. Нито един от тях досега не е бил включен в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО в опасност.
Според ЮНЕСКО нито един украински културен обект от списъка на световното наследство досега не е пострадал от войната.
Но Зеленски заяви, че руските удари са нанесли щети на 540 други "обекта на културното наследство, културни институции и религиозни сгради" след нахлуването на 24 февруари.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Путин: Изстреляната срещу Украйна балистична ракета е със среден обсег
- Русия изстреля междуконтинентална балистична ракета срещу Украйна (ОБНОВЕНА)
- За първи път Украйна атакува Русия с британските ракети Storm Shadow
- Няколко държави затварят временно посолствата си в Киев заради потенциални руски нападения