Министърът на здравеопазването и директорите на регионалните здравни инспекции ще могат да въвеждат противоепидемични мерки след края на извънредната епидемична обстановка. Това решиха народните представители, след като приеха на първо четене промени в Закона за здравето.
Въвежданите от министъра и директорите на РЗИ мерки няма да може да затварят обекти – като молове, ресторанти, дискотеки, да спират влизането в страната или движението между различни области.
Приеха на първо четене уреждането на здравното осигуряване на бежанците
Със законопроекта се урежда това медиците на първа линия да получават парите си за работа с Ковид до края на юни. След това се предвижда тези пари да залегнат като увеличение в клиничните пътеки за лечение.
Носенето на маски става пожелателно от утре, защото днес изтича извънредната епидемична обстановка.
Най-големи спорове в пленарна зала имаше около това дали с отпадането на извънредната епидемична обстановка ще спират допълнителните пари за медицинските специалисти. Според законопроекта медиците ще получават парите си за работа с Ковид на първа линия до края на юни, а след това се предвижда тези пари да залегнат като увеличение в клиничните пътеки за лечение.
Кабинетът удължи срока за получаване на временна закрила
От „Възраждане” заявиха, че в момента се предлага един абсурд, като се дава еднолична власт на здравния министър. Спред Елена Гунчева този законопроект трябва да носи името „две години тормоз не стигат”.
Ива Митева от „Има такъв народ” коментира, че законопроектът размива и премахва границата между извънредна епидемична обстановка и мерки след отмяната ѝ. От ИТН посочиха, че като добри коалиционни партньори ще подкрепят промените на първо четене, но ще предложат изменения.
Джевдет Чакъров от ДПС определи проектът като финансово необезпечен, като обясни, че приемането му може да доведе до сериозен проблем в системата на лечебните заведения.
Медици от болница ИСУЛ в София излязоха на протест
Според Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС законопроектът е поредният, който се представя от вносители, които не знаят как работи здравната система.
Проф. Георги Михайлов от БСП призова да не се насажда в професионалното общество, че финансирането на кадрите няма да продължи.
Доц. Ангел Кунчев: Не всичко отпада, внимателно с разпускането на мерките
Проф. Михайлов добави, че не е искал да припомня, но затвореното Банско, гоненето от полиция на майки с колички, пресконференциите сутрин и вечер не са били дело на БСП. По думите му всичко това приключва.
Председателят на здравната комисия Антон Тонев от „Продължаваме промяната” потвърди, че законопроектът дава възможност за продължаване на плащанията за лекари, сестри и санитари.
А здравният министър Асена Сербезова обясни, че специалистите трябва да получат трайна подкрепа, не само, когато има Ковид-19.
Министър Сербезова допълни, че лечението на Ковид-19 трябва да бъде „развързано” от наличието или не на епидемична обстановка.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
Следвайте ни и в Инстаграм