20-ти век е пълен с тежки събития за българския народ, травмите от които все още имат влияние върху живота ни. Войните, болестите, бедността и гладът оставят своите негативни следи почти във всеки дом. Както и неуспешната борба на предците ни да се обединят българите от всички български земи.
Травмата от нищетата и глада оказва силно въздействие върху родовата ни памет и проявленията ѝ днес се изразяват не само в желанието ни хладилниците да са препълнени, а и в много заболявания, от които страдаме – затлъстяването и проблемите с метаболизма, със стомашно-чревния тракт, с храносмилателната и ендокринната система и др., обясни за слушателите на Дарик родовият терапевт Аида Марковска.
Другата, отличаваща се по силата си травма, е бежанската. Прогонените от българските земи в Тракия и Добруджа наши сънародници, през годините на следосвобожденска България, както и след Първата и Втората световна война, са принудени да изоставят плодородните земи, поминъка и домовете си. Съдбовните решения са били в името на това да спасят семейството и рода си в пределите на страната.
Към този „букет от негативни емоции“ се прибавя и пандемията от Испански грип (1918 – 1920 г.). Според достигналата до нас днес информация заразата убива 80 000 българи, както и много деца.
Голяма травма, с чиито последствия се борим и днес, е национализацията през втората половина на 40-те и през 50-те години на XX век. Процесът на принудително одържавяване по време на тоталитарния комунистически режим оставя нашите прабаби и прадядовци без земите им. И години след това те губят възможността да се грижат за благоденствието на семействата си. Вълна от инфаркти и инсулти покосяват много българи, разказва изследователят на българския род Аида Марковска.
Насаденото ни вярване, че бедните хора са добри, а богатите – зли, не е истина, твърди още тя. То е свързано с „пропагандата, че героизмът е в себеотдаването“.
В наши дни махалото се връща в огромни величини по време на мутренските времена и създаването на мафиотските структури.
Всички тези травми и несправедливости всеки от нас усеща в сърцето си.
Можем ли да "разчистим" пътя на децата си и да ги освободим от ограниченията, които спират нас? - потърсете отговорите с родовия терапевт Аида Марковска. Новата ѝ книга „Здрав род, здрав човек“ е врата към историята и „лечението“ на всеки български род.
Премиерата на книгата "Здрав род, здрав човек" е от 19 ч. днес, в Арт галерия ресторант „Филипополис“.
Още по темата
- Представят новата книга на Недялко Славов „Илюзионистът”
- „НОВОТО ВРЕМЕ“ с Аида Марковска: Симптомите на КРАЯ! Какво е добре да знаем, за да кажем СТИГА с достойнство?
- „Новото време“ с Аида Марковска: Дойде ли време да кажем: КРАЙ!?
- Иван Костов идва в Пловдив с третата си книга „Свидетелства за прехода: 2000-2009“