След повече от пет години непрестанна работа, реставрации, ремонтни дейности и чакане от страна на французи и туристи, парижката катедрала „Нотр Дам“ ще отвори отново врати тази събота.
Католическата църква, която е една от най-емблематичните готически творения, претърпя сериозни щети през 2019 г., когато при пожар изгоря покривът ѝ, както и част от вътрешността.
Снимка: На 15 април 2019 г. светът видя на малкия екран как катедралата гори, Getty Images
Френският президент Еманюел Макрон в петък инспектира състоянието на Парижката „Света Богородица“ и похвали повече от 1000 занаятчии, които помогнаха за възстановяването на "Нотр Дам" в рамките на проекта, който той нарече „проект на века“. Малко след пожара беше стартирана и дарителска кампания в световен мащаб, а донорите бяха от цял свят.
Катедралата от XII в. е един от най-обичаните и посещавани паметници на културата във френската столица. Стотици милиони туристи посещават „Нотр Дам“ всяка година.
Реконструкцията възстанови кулата-стрела на катедралата, ребрените сводове, летящите контрафорси, витражите и издълбаните каменни гаргойли в предишния им блясък, като белият камък и златните украси блестят по-ярко от всякога.
По време на посещението си на обекта Макрон бе дълбоко впечатлен от навлизането на светлината през обновените витражи.
„Това е зашеметяващо“, каза той, докато обикаляше катедралата заедно със съпругата си Бриджит, кмета на Париж Ан Идалго и други висши служители.
Снимки: Getty Images
Церемонията по откриването в събота, на която са поканени известни личности и държавни глави, е планирана за вечерните часове, а след това ще последват дни на специални литургии, на които ще се отпразнува повторното откриване и ще се благодари на онези, които са помогнали за спасяването и възстановяването на катедралата.
За обновяването са постъпили толкова много средства от цял свят - над 840 млн. евро (882 млн. долара), по данни на канцеларията на Макрон - че все още има останали средства за допълнителни инвестиции в сградата. Сега Католическата църква очаква катедралата да посреща около 15 милиона посетители годишно.