На все повече места по света градове и села се строят и разширяват в територии, застрашени от наводнения. Тази тенденция може да увеличи риска от нарастване на човешките и икономическите щети в резултат на изменението на климата, пише Darik Business Review, позовавайки се на списание Nature.
"Във време, когато населените места би трябвало да се адаптират към изменението на климата, много страни, всъщност, бързо увеличават своята уязвимост. Това е тревожна тенденция, особено на фона на зачестяващите наводнения в световен мащаб“, казва икономистът на Световната банка Юн Рентшлер, който ръководи проучването.
Рентшлер и неговите колеги установяват, че общата територия на всички населени места по света - от селата до мегаполисите, се е разширила в световен мащаб с 85.4% в периода между 1985 г. и 2015 г.
Въпреки това, развитието в районите, изложени на най-големи опасности от наводнения, където покачването на водата може да достигне до над 150 сантиметра, се разширява със 122%, изпреварвайки значително разрастването на останалите региони.
В изследването е взет предвид рискът от наводнения в резултат на покачване на реките, проливни дъждове, както и крайбрежни наводнения, причинени от бурни вълни и промени в морското равнище.
Около 36 500 квадратни километра, или приблизително 6% от цялата разработена земя, влиза в категорията с много висока опасност от наводнения.
Наред с други причини, в Китай земята в зони на наводнения е по-евтина за придобиване от местните власти, отколкото тази в по-нискорискови региони, следователно е и по-изгодна за строителните предприемачи.
А в много райони голяма част от безопасната земя, подходяща за застрояване, вече е заета, което налага урбанизацията на райони, които преди това са били избягвани именно поради риск от наводнения.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts