Според експерти крокодилите са най-големите и опасни водни влечуги на Земята. Определят ги като хищници с доста агресивно поведение. Те обитават тропическите региони на Африка, Азия, Америка и Австралия. В останалите страни се срещат предимно в зоологическите градини, с малки изключения.

В столичния квартал „Ботунец“ във вторник беше открит нилски крокодил на име Кроки. От два месеца той живее в пластмасово корито, поставено в ръчно изкопана дупка на улицата. Кроки е цирково животно и според стопанина си не представлява опасност за хората, но дори опитомен, крокодилът си остава най-опасният воден хищник, смятат зоолози. 

Защо крокодилите не бива да са близо до хората?

Снимка: БТА

Специалистите обясняват, че крокодилите виждат хората като плячка и че са опасни най-вече заради способността им да нападнат бързо, при което не оставят време на жертвата да реагира. При нападение могат да отхапят наведнъж цялата ръка или крак на човек.

Според проучване на „Статиста“ за „Най-смъртоносните животни в световен мащаб“ годишният брой човешки смъртни случаи през 2022 г е около 1000 човека. Ухапванията от крокодил са сравнително често срещани инциденти за хората, живеещи в тропическите страни и най-вече тези до реки, обитавани от влечугите. 

Преди дни The Guardian сподели за случай на загинал мъж в река Анан, Шотландия. Мъж е убит от 4,9-метров крокодил. След продължително издирване останки от мъжа са открити в един от крокодилите в реката. Този крокодил оставя няколко деца без баща.

Защо крокодилите не бива да са близо до хората?

През март месец след наводненията в Австралия тийнейджър е ухапан от крокодил. Момчето получава рана на крака, след което е настанено в болница. След преливането на реката крокодилите променят местообитанията си и голяма част от местното население е нападнато от влечугите.

През ноември миналата година млад мъж е ухапан от 3,2-метров крокодил отново в Австралия. Докато мъжът преминава река Фенис с лодка, крокодилът захапва крака му и го завлича във водата. След дълга битка мъжът успява да се спаси, но този инцидент го изпраща в болница за месец.

Експертите са установили, че крокодилите не пускат отрова след ухапване като змиите, но голямата захапка на животното е опасна за човека. Силната челюст на крокодил може да причини значително увреждане на костите, сухожилията и околните тъкани, което често води до значителна загуба на кръв, увреждане на меките тъкани и сериозни възпаления. В доста случаи захапаният крайник не може да бъде спасен и се налага  ампутация.

Статията подготви Теодора Трайкова, стажант-репортер в darik.bg.