Как изобщо могат да се обяснят проблемите на Борис Джонсън на чуждестранна публика?

Противоречивият британски министър-председател е преживял толкова много скандали, че предшественикът му Дейвид Камерън веднъж го нарече „прасенцето албинос, омазано с мазнина" заради способността му да се измъква от неудобни ситуации, пише „Политико“.

Наистина ли сега има опасност той да бъде повален от торта и малко – добре де, от много вино?

Това е загадката, пред която са изправени чуждестранните кореспонденти от Лондон, докато се мъчат да обяснят гнева на великата британска публика на съответните си аудитории.

„Петъци за вино“ организирали в резиденцията на Борис Джонсън по време на локдаун

„Говорих с моя редактор и той ми каза: „Та този човек беше избран преди две години, всички знаеха, че е лъжец, защо всички са толкова изненадани, че е лъгал?", казва Дебора Бонети, журналистка, която пише за италианския вестник „Il Giornale“ и е директор на лондонската Асоциация на чуждестранната преса.

"Британците винаги са изненадани, че политиците лъжат", смята Бонети.

В продължение на 20 години изглеждаше, че нищо не може да спре Джонсън. Гафовете си отминаваха, а разкритията, които прекратяват кариери, в крайна сметка се превърнаха в буря в чаша вода.

Но през последните месеци „Партигейт" се превърна в най-голямата заплаха за кариерата му досега. Докато страната беше блокирана и инструктирана от министър-председателя да ограничи социалните си контакти, служителите на Джонсън на Даунинг стрийт № 10 редовно пийваха по нещо един с друг на неофициални служебни партита или, поне в един случай, в задната градина на офиса.

9 от 10 британци искат Джонсън да се оттегли заради партито в локдаун

В един от наскоро публикуваните материали се разказва, че служителите са изпели на министър-председателя „Честит рожден ден", докато са му подарявали торта.

Но докато обвиненията са достатъчно лесни за формулиране, обяснението за степента на възмущение - седмици наред истерични първи страници, парламентарни спорове по време на контрола на министър-председателя, разследване на държавната администрация, полицейско разследване, е друг въпрос.

С натрупването на новините рейтингът на Джонсън се понижи. Партията му се спуска надолу в проучванията, а премиерският пост изглежда по-нестабилен от всякога. Дори и да успее да оцелее през следващите няколко седмици, консенсусът е ясен: британците са бесни, а Джонсън почти сигурно е ходещ мъртвец.

Борис Джонсън отрече да е лъгал за парти, организирано в разгара на първия локдаун

„Опитах се да накарам хората да разберат защо британците се чувстват наистина разочаровани, тъй като са смятали, че той ще спазва същите правила, които е създал. Този вид реакция изглеждаше малко пуританска, а аз не я очаквах от британците.", казва Бонети. 

За Рафа де Мигел, кореспондент на испанския вестник „Ел Паис" във Великобритания, не толкова Джонсън е труден за обяснение, а пиенето.

Пренебрегването на правилата - дори на неговите собствени, не изглежда особено изненадващо от страна на министър-председател, чиято личност се върти около често комичната му гениалност и непринуденото пренебрегване на конвенциите. Но какво правят държавните служители с толкова много вино?

„Едно от нещата, които моите редактори поискаха от мен още от самото начало на скандала, беше да се опитам да обясня каква е тази култура на пиене, за която постоянно се говори в британските медии", казва Де Мигел.

„И е малко трудно да се обясни, когато хората не са живели тук", каза той. „Искам да кажа, че в Испания няма хора в правителствената централа, които да завършват деня си с бутилка вино".

Ще се измъкне ли за пореден път харизматичният популист Борис Джонсън

Едно от обясненията за изненадващата реакция на скандала е нещо друго, което е типично британско: Чувството за солидарност в първите дни на пандемията, което беше нарушено от последните разкрития.

За страната, която години наред се бореше с теми, предизвикващи разделение като Брекзит и независимостта на Шотландия, коронавирусът, колкото и да е ужасен, осигури момент на единство, усещането, че всички са в една лодка.

„Особено в началото беше като: „Добре, момчета, просто ще направим това, ще се справим" и всички просто се наредиха", каза Ясмин Серхан, британска журналистка от "Атлантик". "Нямаше странните партийни борби, които видяхме в САЩ. Имаше това чувство на другарство, което наистина помогна на Великобритания да премине през пандемията."

Затова откритието, че премиерът и антуражът му са прекарали тези изолирани дни в доста по-весела лодка, беше особено стряскащо.

„Това е държава, която обича да се реди на опашки", казва Серхан. "Разбира се, те ще се вбесят, ако се види, че политиците им грубо нарушават правилата! Това не се възприема само като политиканстване или като това, че Борис е Борис, а като морален провал."

Лондонската полиция разследва проведените въпреки локдауна партита на „Даунинг стрийт”

И все пак, допълва Бонети, това не обяснява защо британците са били толкова шокирани, че техният лукав министър-председател се е държал точно по начина, по който дългогодишният му имидж би накарал един външен човек да смята, че ще се държи.

„Като че ли са си мислели, че той ще се излекува, като е на най-високия пост", каза Бонети. "Защо да е така? Ако има нещо друго, то покварява."

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук