Посетителите остъргват стените на някогашният православен храм „Света София“, за да вземат малки парченца като сувенири.

Паметникът на световното културно наследство от 6-ти век, строен по заповед на византийския император Юстиниан да украси Константинопол (днешен Истанбул), е претърпял много щети след превръщането му в джамия.

„Света София” става част от новите турски паспорти

Отчупени парчета, включително от 1 400 годишната императорска порта и други части, както и разбит съд за вода са документирани. С оглед на тези вандалски прояви и инциденти турските власти са засилили мерките за сигурност в „Света София“. Общо 70 охранители работят на смени в сградата, заедно с туристическа полиция, пише турският вестник "Хюриет". Смята се, че 40 000 души посещават „Света София“ всеки ден.

Построена през 537 г. като най-голямата християнска църква в Източната Римска империя, „Света София“ е превърната в джамия през 1453 г., след превземането на Истанбул.

Комплексът остава джамия до 1935 г., когато е отворен отново, след четиригодишно затваряне, като музей. През юли 2020 г. Държавният съвет анулира решението от 1934 г. за създаване на музея и „Света София“ е превърната отново в действаща джамия. 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм