
Коментар във Фейсбук станал причина за дисциплинарно уволнение на машинен оператор от панагюрското рудодобивно предприятие „Асарел-Медет“. От ръководството считат, че с острото си изказване мъжът е уронил доброто име на компанията, а освен това е разгласил поверителни данни за размера на възнаграждението си.
Коментарът е публикуван по повод посещението на социалния министър Бисер Петков на 2 август миналата година, когато гостът изразява изненада, че средната заплата в предприятието е три пъти по-висока от средната за страната. Служителят пише в социалната мрежа, че началниците вземат по 5 000-6 000 лева, а работниците – 1 000 и така средната става 3 000 лева.
„Не ви ли е срам вече, господа началници и управляващи, да не говорим за премиите по 50 000 лева, които вземат началниците... Сега всички са директори и роднини. 90 процента от тях са пълни некадърници, крадат, лъжат и съсипват предприятието“ – гласи коментарът.
Четири дни по-късно с писмо са изискани писмени обяснения от работника. Той ги е дал на 7 август, а върху тях е поставена резолюция за налагане на наказание.
Отхвърлено е искането на машинния оператор заповедта за уволнение да бъде обявена за нищожна, но уволнението е отменено като незаконно. От представени документи се вижда, че възнаграждението на оператора значително надхвърля 1 000 лева, затова не може да се приеме, че е разгласил информация за своята заплата или тази на други служители, сочат в мотивите си окръжните магистрати.
Те оценяват, че действително стилът и употребените изрази не са най-уместните, но това е стил, който в последните години се е наложил в публичното пространство, включително и в социалните мрежи. Очевидно е, че към такава непремерена реакция го е подтикнало усещането, че работодателят не се възползва от опита на работниците си, че има проблеми, които биха могли да бъдат разрешени в пряката му работа.
Рудодобивната корпорация е осъдена да изплати компенсация общо от 14 334,60 лева, както и да възстанови на машинния оператор разноските по делото – 650 лева.
Решението може да се обжалва пред Върховния касационен съд в едномесечен срок, който тече от 6 март.