![Заради ГЕРБ и БСП депутатите няма да разследват влиянието на Пеевски в държавата](/media/728/1000096180-1-.l.webp)
Народното събрание (НС) отказа да включи в дневния си ред предложението на “Продължаваме промяната - Демократична България” (ПП-ДБ) за създаване на временна комисия, която да разследва дейността на Делян Пеевски и майка му Ирена Кръстева, както и въздействието им върху политически партии, магистрати, медии, бизнес структури и органи на държавната власт. Това се случи благодарение на гласовете на ГЕРБ, БСП и “ДПС-Ново начало”, (ДПС-НН) които гласуваха против включването на точката. 105 народни представители от ПП-ДБ, “Възраждане”, ДПС на Доган, ИТН и МЕЧ подкрепиха предложението.
Партията на Костадин Костадинов атакува вносителите с аргумента, че 10 човека от парламентарната група на ПП-ДБ отсъствали и сами провалили собственото си предложение. Действително точката можеше да бъде приета, ако всички народни представители на коалицията бяха в залата.
Идеята на комисията бе да установи всички факти и обстоятелства за бившата дясна ръка на Ахмед Доган като обхване периода от 1 януари 2001 г. до настоящия момент, защото именно преди 24 години Пеевски започва политическата си кариера. Оттогава насам името на лидера на ДПС-НН е многократно замесвано в скандали, свързани с корупционни практики и влияние в институциите. Освен това през 2021 г. Пеевски е санкциониран от САЩ по глобалния закон “Магнитски”, а по-късно и от Великобритания. Въпреки публичните обвинения, политикът не е бил разследван за тях от българската прокуратура.
На свой ред миналата седмица Пеевски също внесе предложение за създаване на комисия в НС, но която да установи фактите и обстоятелствата относно дейността на Джордж Сорос и Александър Сорос и техните фондации на територията на България. Тя обаче не получи необходимата подкрепа и депутатът от ДПС-НН се зарече да събере информация за “соросоидните грантаджии” у нас и да я предаде на американското правителство.
![Пеевски ще докладва на САЩ за “соросоидните грантаджии” у нас](/media/727/1000100394-01~1.s.webp)