Синоптичната комисия посреща астрономическото лято с широки усмивки, добре подготвена да анализира синоптичните модели.
А те показват, че астрономическото лято идва с типично лятно време, слънце, температури от 27 до 32, 33 градуса, но и с възможност за валежи в следобедните часове. Главно на запад и в планинските райони.
Астрономическото лято настъпва на 21 юни, в 18:54 минути и този ден е най-дългиятт в годината - 15 часа и 19 минути.
След по-хладната пролет температурите се нормализираха и вече са в границите на обичайното за края на юни.
Какво ни е подготвило лятото в следващата седмица до десет дни?
Този въпрос вълнува Синоптичната комисия и Дюзев и Кърджилов се захващат да анализират.
Според моделите и в следващиите 5, 7 дни, времето ще запази познатия характер - ще бъде топло с температури до 32, 33 градуса в низините, а в следобедните часове, главно на запад и в планинските райони, ще има възможност за гръмотевични бури.
Такова ще се задържи времето до средата на следващата седмица, когато моделите подсказват, че може да има по-голяма стабилизация на атмосферата, с настаняване на по-високо налягане над района на Балканите, което ще доведе и до по-стабилно време.
Много е вероятно от следващия четвъртък - петък, до началото на юли - до трети, четвърти, да имаме много слънце, малко по-високи темепарути и огранична възможност за превалявания.
Ако това се реализира ще видим първите 4, 5 дни на типичното българско лято - слънчево и горещо. Тогава ще има и дни без валежи и времето ще е подходящо както за планински преходи, така и за морска почивка.
В песпектива след 4, 5 юли отново ще се създадат условия за нови превалявания.
Западна Европа се готви да посрещне първата гореща вълна за това лято, като на места температурите във Франция и Германия, в средата и края на следващата седмица, ще са над 35 градуса. Това горещо време там ще продължи окол два до три дни, но няма да засегне източните части на континента. Големите световни метеорологични центрове очакват дори възможност да бъдат счупени температурни рекорди.
Синоптичната комисия, както обикновено, разглежда и дрруги важни злободневни въпроси, като цените на петрола, напрежението в Ормузкия проток, удължените санкции срещу Русия и провала на срещата на върха на ЕС, както и въпросът с така наречения "въглероден неутралитет" към който се ктреми ЕС до 2050 година.
Чуйте: