Политическата криза у нас се дължи на липсата на лидери и липсата на идеи при съществуващите лидери. Така писателят, драматург и кино-сценарист Захари Карабашлиев коментира в “Стълбището” по Дарик радио причините, довели България на прага на седми предсрочни избори. 

“Ключовата дума е липса, нищета и на идеи, и на лидери. Ако времето е такова каквото е  - време без подчертана доминираща идеология, тогава хората се обединяват около хора. При нас ги няма тези хора, лидери. Отговорът е и двете - липса на идеология и липса ярък авторитет, заяви Карабашлиев.

Дарик

Той обясни, че вярва, че в болшинството от хората в Българите са свестни и като доказателство за това изтъкна “оцеляването” им през “тъмните” години на 90-те. 

“През 90-те години държава абдикира. То не бяха мутри, стребли, рекети, убийства. Нищо не можеше да подхванеш, без да платиш. Аз излизах от университета и влизах в живота тогава. И въпреки това българският народ успя да не се радикализира, да не стане това, което се случи в бивша Югославия. България запази базовото си чувство за общност. Да, с много травми, но не се разпаднахме като държава. При отсъствието на всякакви институции. Винаги давам тези най-тъмни години, буквално тъмни, защото и токът спираше, нямаше храна”, каза Карабашлиев.

Той изтъкна, че въпреки тази национална катастрофа България е успяла да се запази като държава. Трябвало ѝ е малко и го е получила - Европейският съюз и Валутният фонд.

“Войната на 90-те години сега продължава с други средства. Оптимизмът ми се състои в това, че всеки може индивидуално да управлява съдбата си и да налага своите принципи, морал и нравственост в малкото място, което му е отредено под слънцето - семейството, работното място, приятелският кръг”, каза още писателят.

Слушайте и гледайте целия разговор със Захари Карабашлиев в прикачените файлове.