Не бива да генерализираме българската литература. Има един език, на който даден автор работи. Това заяви белетристът и драматург Захари Карабашлиев в „Седмицата“ по Дарик радио.
„Нищо не може да се направи по-различно от това, което е. Ние сме една държава с размера и населението на Охайо. Когато кажем литературата на България, нашите писатели, какво знаем за литературата на Охайо, трябва ли да се тревожим за литературата на Охайо. Трябва ли да се тревожим прекалено много и да сме критични към себе си“, попита Карабашлиев.
Играят „Опашката” на Явор Гърдев днес на „Варненско лято”
Той заяви категорично, че никога не е казвал на себе си, че е писател. „Рано в живота си прецених, че може друг да го каже за теб, но не и ти да си го кажеш сам за себе си.“
„Повече от лошото писане ме дразни писането, което не е достатъчно добро. Лошото не може да дразни, но ако лети лошо, би дразнило. Ако е нещо, което има потенциал, но не е написано достатъчно добре, адски дразни“ обясни Карабашлиев, като допълни, че началото е изключително важно при писането.
Пролетен пазар на българската книга се проведе в Чикаго
По негови думи голяма част от публиката чете книги заради темата, как се прави, как се засяга, как се случва. „Останахме без критика, а ако има такава, тя е на добра воля“, признава той, като добавя, че не е търсил вдъхновение и един час. „То или идва, или не идва. Но е много важно да дойде, такова нещо съществува, но търсиш ли го, не го намираш.“
„Демокрацията дойде по телевизора, нека да сме наясно с това и нека никога не си го спестяваме. Аз си спомням много добре този момент и се налага от време на време да го напомням. Българинът иска някой да му почука на вратата и да му донесе свободата, ами така е, но нека намерим примери, в които българинът е вземал съдбата в свои ръце, когато няколко души успяват да направят нещо, от което се възползват няколко милиона. Всичко да чакаме, демокрацията да дойде отнякъде, да събере множество, това е ала-бала“, коментира още Карабашлиев.
Чуйте какво каза още Захари Карабашлиев в ефира на Дарик радио.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Darik.bg на живо:
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм