Парашутист загина, а друг е ранен

  • Балонът, в който са летели не е бил регистриран
  • “Гражданска въздухоплавателна администрация” съставила акт на собственика на балона преди 10 дни
  • Предполага се, че мъглата е попречила на парашутистите да видят мъглата
  • От 11 балона у нас само четири имали летателна годност
  • Пилотът е задържан

Балонът, от който са скочили двамата парашутисти, от които единият загина, а другият е с опасност за живота, не е бил регистриран и няма летателна годност, а пилотът не е лицензиран. Това обяви пред журналисти главният директор на ГД "Гражданска въздухоплавателна администрация" Анелия Маринова.

Снимки: Екипи на полицията правят оглед на мястото на инцидента / БТА

Снимка: БТА

Инцидентът с парашутистите стана рано сутринта в сряда. На спешния тел 112 е получено обаждане за паднали парашутисти и делтапланерист в района на селата Литаково и Новачене.

Четирима души в балон без регистрация

На мястото на пристигнали полиция, пожарна и екип на Бърза помощ. Оказало се, че в балона с топъл въздух е имало четирима души - собственикът на летателното средство, двамата парашутисти и един делтапланерист. Парашутистите, които били цивилни лица, са предприели скок от балона, след което единият е загинал на място, а другият е получил тежки травми и е настанен в лечебно заведение с опасност за живота, стана ясно от думите на Митко Димитров - директор на пресцентъра на МВР.

Снимка: БТА

Собственикът на балона е задържан за 24 часа, като ще се изяснява съпричастността му към инцидента. 

Сигнали и проверки за балона

Анелия Маринова съобщи, че преди днешния инцидент в “Гражданска въздухоплавателна администрация” са постъпили още няколко сигнала за собственика на балона. По този повод са направени няколко инспекции, последната от които е отпреди две седмици:

“Получавали сме няколко сигнала за това лице. Извършвали сме инспекции, включително последната беше точно преди две седмици. На 13 октомври е съставен констативен протокол за административно нарушение. В процес на издаване на глоби е. За съжаление това не можа да предотврати днешния инцидент”, каза Маринова.

Снимка: БТА

По думите ѝ глобата, която се налага за използване на балон без летателна годност е административна глоба от 3 до 10 хиляди лева. Такъв е размерът на санкцията и за пилот без разрешителен лиценз.

Оказва се, че у нас има регистрирани общо 11 балона. Само четири от тях обаче били с летателна годност. Маринова обяви и стряскащата информация, че всички останали балони, които летят в небето с атракционна или туристическа цел, са извън закона:

Всичко останало, което колегите виждат, знаят, че вероятно се извършва някакво нарушение и силите и средствата са да извършваме проверка в такива ситуации”, каза тя.

Дарик

Маринова добави още, че купуването на летателни балони е на практика е безконтролно.

Няма изрична забрана за скокове от подобни въздухоплавателни средства. Любителите на екстремните преживявания стават все по-изобретателни”, добави още тя.

Полет в гъста мъгла

По време на инцидента с двамата парашутисти в района на Литаково и Новачене е имало гъста мъгла. Предполага се, че заради нея двамата скачащи не са могли да видят, че приближават земята.

Загиналият парашутист и раненият му спътник летели в нерегистриран балон (ОБЗОР)

За мъглата в село Литаково потвърди и кметът на селото Пешо Младенов пред БНР:

“В посока Ботевград имаше мъгла, която не беше много гъста, но все пак си беше мъгла. По принцип, този балон пътува над землището на Литаково, издига се и лети. Даже един ден мина над селото”.