„Мислех, че ще успея да запазя дипломатическо благоприличие и да не говоря за изчезнали документи от архива на МВнР преди да отида там, но когато червените линии на благоприличието бъдат прекрачени, всички трябва да свалим картите“, написа във Фейсбук страницата си Буяр Османи, който публикува и два листа от документ, за който твърди, че е протоколът от 2019 г., подписан от тогавашния министър на външните работи на България Екатерина Захариева и нейният колега в Република Северна Македония Никола Димитров, предаде БТА.
По думите на Османи досега между двете държави има подписан само един протокол - този между Захариева и Димитров, в който Северна Македония е поела, но не е осъществила няколко ангажимента.
Ковачевски: Разговорите с България продължават, все още няма приемливо решение
„Първото, че приемаме българския възглед за Илинденското въстание, приемайки наименованието „Илинденско – Преображенско въстание”, като по този начин създаваме рамка, в която се очаква да действа Комисията (по историческите въпроси), което от своя страна създава затруднения в работата й, но и създава прецедент в отношенията с Република България - решаване по политически начин на исторически въпроси.
Второ - с подписването на единствения Протокол, моят предшественик (Никола Димитров) задължава Комисията, но и страната, със срок - до края на 2019 г. да намерят решение за Гоце Делчев и въстанието, определено според българската позиция като Илинденско-Преображенско", пише Османи.
Българите не подкрепят т.нар. френско предложение, сочи проучване
Според него тогава Никола Димитров не е имал лоши намерения, но не би желал да премълчи „опита му да се „пени“ върху опита на сегашното правителство да бъде направен „приличен Протокол“, в който Република Северна Македония няма да се ангажира със съдържание, а с принципи.
Османи пише, че ще продължи работата си, колкото и „истерия да създава“ неговият предшественик, и ще осигури „достойно решение с Република България, но и европейско бъдеще за страната“.
За Скопие „френското предложение” било приемливо, но без най-важния елемент от него
Според Никола Димитров пък Османи „размахва“ протокол, подписан през юни 2019 г., когато няма поставена от България пречка на преговорите на Република Северна Македония с ЕС, а в него присъства „черно на бяло потвърждение на българската подкрепа“ на евроинтеграцията на страната.
„Тогава протоколът наистина беше двустранен и всичко се правеше без изнудване“, пише Димитров в профила си във Фейсбук.
Според него няма поето задължение, свързано с историческата комисия, а насърчение „да бъдат преодолени най-деликатните теми в рамките на определено време“.
Петър Колев: РСМ ще изпадне в изолация, ако отхвърли предложението
„Както добре знаете, политиката може да насърчава, да се стреми да създава добра атмосфера (както правеше тогава), но не може и не трябва да задължава или налага решение на комисията по исторически въпроси. Повечето от членовете на комисията са едни и същи хора, нека обществото ги пита дали по мое време са били задължавани или притискани за нещо. Тогава те наистина се опитваха да постигнат резултати, докато българската страна не започна да подкопава процеса“, пише Димитров.
Според Никола Димитров в „македонския вариант на документа, разбира се, Илинденското въстание е Илинденското въстание и по никакъв друг начин“ и иронизира, че на Османи му е било по-лесно да се намери „българския вариант“, въпреки че неговият кабинет (на Никола Димитров) е предал „цялото досие по въпроса с България“.
Скопие ни връчи вербална нота заради плакатите „Македония е България” в НС
В последните няколко дни Никола Димитров, който беше министър на външните работи в правителството на Зоран Заев, остро критикува поведението на наследника си по отношение на преговорите с България и преговорната рамка, предложена от френското председателство на ЕС.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Брюксел настоява: Скопие да впише българите в конституцията, за да започне преговори
- Мицкоски очаква с новата власт у нас да се намери решение за присъединяването на РСМ към ЕС
- Мицкоски чакал България да одобри присъединяването на РСМ към ЕС, за да променят Конституцията си
- Орбан призова за намиране на решение на спора между България и Северна Македония