Повече от половината млади хора гледат на изменението на климата като на основно глобално предизвикателство за бъдещето на ЕC.

Това се посочва в публикувано днес от Европейския парламент и Европейската комисия съвместно специално проучване на Евробарометър относно бъдещето на Европа, съобщи пресслужбата на ЕП.

Със започването на 2022 г. - обявена за Европейска година на младежта - днешното проучване хвърля светлина върху вижданията на младите европейци относно предизвикателствата, пред които е изправен Европейският съюз, наред с ключовата роля, която младите хора играят в Конференцията за бъдещето на Европа.

Еврокомисар Макгинес изключи големи промени във финансирането на зеления преход

Днешното проучване на Евробарометър показва, че 91%  от хората на възраст 15-24 години смятат, че борбата с изменението на климата може да спомогне за подобряване на собственото им здраве и благосъстояние, докато при хората на възраст 55 или повече години 84%  са съгласни.

Почти всеки втори европеец (49% гледа на изменението на климата като на основното глобално предизвикателство за бъдещето на ЕС, с огромна подкрепа за екологичните цели на Европейския зелен пакт: 88% от европейците смятат, че е важно да се увеличи делът на енергията от възобновяеми източници в нашата икономика и да се постигне по-голяма енергийна ефективност, а 80% са съгласни, че е важно Европа да се превърне в първия неутрален по отношение на климата континент в света до 2050 г. и да се насърчава растежът на пазара на превозни средства с нулеви и ниски емисии.

Други бъдещи глобални предизвикателства, изтъкнати от анкетираните, включват здравеопазването (34%) и принудителната миграция и разселването (посочени от около 30%).

Наличието на сравними стандарти на живот (31%) и обща здравна политика (22 процента) са двата най-полезни аспекта за бъдещето на Европа. Европейците също така отдават приоритет на по-голямата солидарност между държавите членки (21%) и енергийната независимост (20%).

Трите най-често посочени предизвикателства, пред които е изправен самият ЕС, са социалните неравенства (36 процента), безработицата (32%), следвани от въпросите, свързани с миграцията (31%).

Подобно на глобалните предизвикателства, въпросите, свързани с околната среда и изменението на климата, също заемат челно място в списъка на предизвикателствата, пред които е изправен ЕС, според 32% от анкетираните.

Атомната енергетика не е нито устойчива, нито икономична, според Щефан Тидов

Европейците считат, че зачитането от страна на ЕС на демокрацията, правата на човека и принципите на правовата държава (27%) е основното предимство на ЕС, следвано от неговата икономическа, промишлена и търговска мощ (25%).

Мирът (49 процента), свободата на убеждение (47%), социалното равенство и солидарността (45%), толерантността и отвореността към другите (44%) са ценностите, които ЕС най-добре въплъщава - в сравнение с други държави, според анкетираните.

Голяма част от европейците са съгласни, че живеят щастливо в ЕС (81%) и тяхната страна (89%), както и че са доволни от семейния си живот (89%).

Около 43 % от европейците заявяват, че основната полза от участието на по-младото поколение в Конференцията е поставянето на акцент върху въпроси, които ги интересуват.

Други ползи от ключовата им роля в Конференцията са енергията и мотивацията за реформи и промени, които те носят (посочени от 35%), както и ангажиментът им да направят бъдещето на Европа по-добре подготвено за предизвикателствата, пред които е изправено съвременното общество (33%).

Европейските граждани остават постоянно заинтересовани да допринасят за Конференцията за бъдещето на Европа и да участват в нея. Въпреки че попълването на анкета е предпочитаното средство за това, както посочват повече от половината европейци (59%), почти всеки втори европеец (46%) би могъл да си представи да участва в срещи в тяхната област.

Участието в онлайн консултации (40%), представянето на идеи и предложения на европейски и национални политици (39%) и участието в европейски културни и спортни прояви, свързани с Конференцията (39%), са следващите най-привлекателни форми на ангажимент на гражданите.

Като цяло европейците разглеждат изменението на климата и околната среда (44%), здравеопазването (40%), както и по-силната икономика, социалната справедливост и работните места (40%) като ключови въпроси за Конференцията.

Европейският лекарствен регулатор одобри два медикамента за лечение на КОВИД-19

Налице е ясно очакване, че Конференцията следва да доведе до осезаеми резултати. В действителност анкетираните биха били най-насърчени да участват в дейностите на Конференцията, ако са убедени, че тяхното участие ще има реално въздействие (53%).

Деветдесет процента от европейците са съгласни, че гласът на гражданите в ЕС следва да се взема предвид в по-голяма степен при вземането на решения, свързани с бъдещето на Европа.

55 процента от европейците посочват, че гласуването на европейските избори е един от най-ефективните начини да се гарантира, че гласовете на гражданите се чуват от вземащите решения на равнището на ЕС.

Проучването, поръчано съвместно от Европейския парламент и Комисията, беше проведено между 16 септември и 17 октомври 2021 г. в 27-те държави членки на ЕС, отбелязва пресслужбата на ЕП. Проучването беше проведено лично и завършено с онлайн интервюта, когато това беше необходимо поради пандемията от коронавирус. Бяха проведени общо около 26 530 интервюта.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук