50-ото Народно събрание събрание се събира отново днес, след като в първия си работен ден в сряда новите депутати не успяха да изберат председател и заместник-председател на парламента. Това обяви Силви Кирилов от “Има такъв народ”, който като най-възрастен присъстващ депутат откри новия парламент и ръководи пленарното заседание. 

Втори опит за избор на председател на Народното събрание

Той предложи не само процедура по избор на председател да започне отново, но и повторно да бъдат обсъдени и гласувани приетите вчера правила за избор на председател на Народното събрание. От ДПС определиха предложението като недопустимо, а депутатите излязоха в почивка до разрешаване на казуса.

Втори опит за избор на председател на Народното събрание

След почивката бе взето решение правилата за избор да не се гласуват отново, а да се пристъпи директно към номинациите на председател на Народното събрание. Процедурата обаче отново не започна, защото по искане на ГЕРБ депутатите излязоха в нова почивка.

Предложението на първата политическа сила ГЕРБ-СДС Рая Назарян да седне на стола на председателя на парламента, бе отхвърлено от депутатите. Кандидатурата не успя да събере необходимите гласове при две последователни гласувания. Предварителна заявка, че няма да подкрепят Назарян, отправиха ПП-ДБ и БСП. А в сряда следобед лидерът на  “Има такъв народ” (ИТН) Слави Трифонов заяви, че партията няма да подкрепи правителство с първия или с втория мандат. 

Втори опит за избор на председател на Народното събрание

Освен ГЕРБ-СДС още три партии номинираха кандидати за председател на 50-ото Народно събрание. От „Възраждане“ издигнаха за поста Петър Петров, „Има такъв народ“ предложиха Силви Кирилов, който е най-възрастният присъстващ народен представител и момента води първото заседание. От „Величие“ предложиха проф. Илияна Матеева.

Най-много гласове в подкрепа събраха Рая Назарян и Петър Петров. Именно те бяха и номинациите, за които депутатите гласуваха на втори тур, който обаче също беше неуспешен. В подкрепа на Назарян гласуваха само парламентарните групи на ГЕРБ и ДПС с общо 115 гласа.

Втори опит за избор на председател на Народното събрание

„За“ Петър Петров гласуваха 38-те депутати на Възраждане и трима от ИТН. За да бъде избран председател на Народното събрание по Конституция е необходимо обикновено мнозинство, което е повече от половината от присъстващите при наличие на кворум - 121 гласа. 

ЗАЩО Е ВАЖЕН ИЗБОРЪТ?

Изборът на председател на Народното събрание е с ключово значение за “отпушването” на конститцуионната процедура по формиране на правителство. За да се задвижи тя, следва да бъдат обособени парламентарни групи, които се вписват пред председателя на Народното събрание. Следващият ход е на президента, който стартира консултациите с парламентарните групи и връчва мандата за съставяне на правителство. 

Втори опит за избор на председател на Народното събрание

В сряда Борисов заяви, че няма да предложи друг кандидат освен Рая Назарян за председател на парламента, защото по думите му не е правилен принцип.

Втори опит за избор на председател на Народното събрание

Традицията е такава, че най-голямата партия получава председател на парламента, посочи Борисов. Според него има доста противоречия в изказванията на политическите партии.

„Едните като Денков казват, че първата политическа сила носи цялата отговорност, по-малките партии казват, че всички сме равни. И те са прави. От това, което чух, нито един не си е извел поуки от всичко, което е станало“, каза лидерът на ГЕРБ.

Борисов посочи, че „всички виждат как летим към следващи избори, защото няма отговорни партии“. Той смята, че ПП-ДБ не се чувства сгрешили, а се считат за жертви. По думите му постигнатото от партията е с помощта на ГЕРБ. 

Снимки: БТА

Чуйте още в звуковия файл!