Над 7 градуса е средноденонощната температура в района на София за първите 15 дни на март и тя е по-висока от обичайната. Но според синоптичните модели, които се опитват да прогнозират времето в средносрочен план, очертава се във втората половина на март да имаме повечко студени нахлувания и понижение на дневните температури в два периода - около 21, 22 март и след 27 март.
В предстоящите почивни дни повишението на дневните температури ще продължи и в равнините на страната те ще достигат 13 - 15 градуса. В неделния ден на югозапад са възможни превалявания, но не се очаква съществен валеж.
В понеделник и вторник ще е топло за средата на март, с температури по-високи от обичайните. Валежи не се очакват.
Във вторник привечер от северозапад към страната ще се приближи студен атмосферен фронт и ще настъпи съществена промяна.
Ще започнат валежи от дъжд, в планините от сняг, които в сряда ще обхванат страната. На места ще има съществени валежи, особено в планинските райони на Южна България, показват с днешна дата прогностичните модели. Влошеното време ще продължи и в четвъртък, когато на североизток и в Предбалкана е възможно да прехвърчи и мокър сняг. Възможно е, но не е сигурно, да видим мокър сняг и по високите западни полета, включително и в района на София. Тази прогноза обаче предстои да се уточни.
След валежните дни в средата на следващата седмица, към нейния край отново се очертава да вали, по нов фронт и застудяване от северозапад. Вероятно около събота ще видим нови валежи от дъжд, а в планините от сняг. Този процес се очертава да е бърз, но на места ще вали значително.
И отиваме в последната седмица на март, когато около 27 - 28 март ново нахлуване на студен въздух от север ще понижи температурите, а в комбинация и с превалявания ще имаме усещането за зима. Тогава също е възможно на по-ниска надморска височина да видим превалявания от мокър сняг.
Разбира се, тази прогноза ще се уточнява, тъй като има повече от десет дни дотогава, но вероятността за коренна промяна в условията, които сега се прогнозират е по-малко вероятна.
Медиите вече пишат, че изминалата зима е била най-топлата в страната за последните 136 година, вероятно това е така, като стъпим на данните за средноденонощните температури за трите типични зимни месеци - декември, януари и февруари.
Но от гледната точка на ежедневието - това бе една добра за хората зима, в която валя малко сняг и избегнахме всички неблагоприятни явления, свързани с тежки студове и снегове. Като изключим, разбира се, онзи мокър сняг от края на ноември м.г., който създаде доста проблеми в страната. Но ноември не е зимен месец.
Публикуването на подобни статии, че сме преживели най-топлата зима, освен любопитния елемент имат и друга цел - не да се зарадваме на това, че природата е била благосклонна към нас, а да ни уверят, че идва климатичният край на света и скоро няма да можем да живеем нормално, защото ще бъде много топло.
Това, разбира се, няма никаква научна обосновка, независимо, че така се представя.
Климатът е цикличен, много фактори влияят на климатичната система, част от тях все още не са разбрани напълно и да се правят прогнози, че ще настъпят промени, които ще се отразят катастрофално на хората, са не само прибързани, но и са неоснователни и заблуждаващи.