Кандидатът на Републиканската партия, който победи вицепрезидентът на САЩ Камала Харис, номинирана от Демократическата партия е изправен пред редица важни теми и решения. Още в първите часове след избирането му за следващия американски президент, всички погледи са насочени към Доналд Тръмп. Екипът, който предстои да бъде сформиран, икономическите мерки, които предвижда, външната политическа линия на САЩ са само част от темите, по които зорко се наблюдават действията на новия президент.
Войната в Украйна
Кремъл заяви в неделя, че вижда “положителни сигнали” от позицията на Тръмп за Украйна, като същевременно предупреди, че е трудно да се предвиди как той ще се държи на поста, предаде “Франс прес”.
„Сигналите са положителни. По време на избирането си Тръмп говори за това как възприема всичко чрез сделки, че може да сключи сделка, която може да доведе до мир“, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков в интервю за държавни медии, публикувано в неделя.
Високопоставен съветник на Тръмп заяви, че приоритетът на бъдещата американска администрация за Украйна ще бъде постигането на мир, а не подпомагането на възвръщането на териториите, завзети от Русия през почти тригодишната война. В интервю за Би Би Си, излъчено през уикенда, Брайън Ланза, който е политически съветник на Тръмп от президентската му кампания през 2016 г., заяви “Когато Зеленски казва, че ще спрем тези боеве, ще има мир само след като Крим бъде върнат, имаме новина за президента Зеленски: Крим вече го няма.”
Протести
В събота в САЩ избухнаха протести срещу Тръмп, като хората от двете крайбрежия излязоха по улиците в знак на недоволство от преизбирането му, писа “Гардиън”.
Хиляди хора в големите градове, включително Ню Йорк и Сиатъл, демонстрираха срещу бившия, а сега новоизбран президент на фона на противопоставянето му срещу репродуктивните права и обещанията му да извърши масови депортации в началото на предстоящото си президентство.
Израел и САЩ
Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху заяви в неделя, че през последните няколко дни е разговарял три пъти с Тръмп, като целта му е била да заздрави силния съюз между Израел и САЩ. "Това бяха добри и много важни разговори", каза Нетаняху в изявление.
Преди да обяви екипа си
Бившият министър на финансите на Тръмп, Стивън Мнучин, заяви, че няма да се стреми да се присъедини към новата администрация на новоизбрания президент, но е готов да предложи съвети на неговия наследник, включително за това как да засили санкциите срещу Иран и Русия и да ограничи нарастването на американския дълг.
В интервю за Ройтерс Мнучин заяви, че е важно Министерството на финансите да работи за укрепване на търговската политика на САЩ. Това включва придържане на Пекин към ангажиментите му за закупуване на американски стоки в рамките на първата фаза на споразумението на Тръмп от януари 2020 г. за възстановяване на търговския баланс между САЩ и Китай, които според него “те не изпълняват”.