Пълномащабната война в ДПС е в ход! След историческото за ДПС изключване на съпредседателя му Делян Пеевски във вторник, днес отзвукът от темата очаквано не стихва. Основният въпрос е легитимно ли е решението на Централното оперативно бюро (ЦОБ) или е взето на “сбирка на отцепници”.

Пеевски, заедно с още седмина близки до него, бяха изхвърлени от Движението по искане на създателя на партията и неин почетен председател Ахмед Доган на заседание на Централното оперативно бюро (ЦОБ) на ДПС, стана ясно от съобщение на “ДПС Пресцентър” във вторник вечерта.

Снимка, разпространена от ДПС Пресцентър от заседанието на ЦОБ на партията

Според Пеевски обаче заседанието е “сбирка” на отцепници “в паралелния свят на приказките от сараите” и “противоуставно действие”, а в България всичко се случвало по закон - очевидно смятайки, че юридически той продължава да е в ръководството и на партията, и на парламентарната група на ДПС.

Въпрос не на кворум, а на устав

“Въпросът не е в кворума (бел. ред. - на заседанието на ЦОБ ), а в устава на ДПС – той дава правото на почетния председател и на самото Централното бюро на партията да изключва хора от партията”, обясни днес пред бТВ Тимур Халилов, депутат, избран от листата на ДПС, но станал независим, след като Пеевски го изключи от редиците на парламентарната група на Движението.

Дарик

Според Халилов Пеевски не спазва устава на партията и няма право да говори за него. „Все пак всичко започна тогава, когато Пеевски реши, че ДПС няма устав и поиска да управлява партията еднолично“, допълни той.

Халилов визира случващото се от няколко месеца в ДПС. Първи признаци за разрив в партията публично се появиха след неуспеха на предложения проектокабинет от ГЕРБ-СДС през юни, който получи подкрепата на част от депутатите от ДПС - тези, които са зад Пеевски, но народните представители, симпатизиращи на Доган гласуваха с “не” под негова диктовка. След това Пеевски изключи “непослушните”, а Доган му поиска оставката, която така и не получи.

Тимур Халилов

Снимка: Тимур Халилов / БТА

„Ако някой смята, че заради лични качества (Пеевски - бел. ред.) е постигнал нещо, а не защото е в ДПС, той трябва да излезе и да докаже своите качества на терен. Това беше възможно с поисканите оставки от Ахмед Доган, които така и не се подадоха“, коментира още Халилов перд бТВ. 

Той не може да предвиди какво ще стане на предстоящите предсрочни парламентарни избори на 27 октомври, но обясни, че има едно ясно решение: „Пеевски е изключен от партията, заедно с верните около него хора” и “Връщане назад няма”, „Път към помирение няма да има“.

Заседание или седянка

Не такъв е прочитът събитията от сараите във вторник обаче на Илхан Андай. Пред Нова тв той определи заседанието на ЦОБ като “фейк новина”.

“Вчерашното събрание е фейк новина, няма кворум. Вчера (във вторник - бел. ред) в летния сарай е имало сбирка, седянка с участие на по-малко от половината бюро и изключените депутати. Актуалното състояние на ДПС е с двама съпредседатели - Делян Пеевски и Джевдет Чакъров. Доган не фигурира никъде”, обясни Илхан Андай.

Според него единствената истинска новина е от заседанието на ЦОБ  е, че “най-сетне Доган се престраши и обяви война на Пеевски”.

Снимка: Илхан Андай / Дарик, архив

Андай подчерта, че събранието в сараите целяло да привлече на страната на Доган тези от ДПС, които все още се колебаят и, че “това е ход за облъчване с идеята да се получи много важен сбор”.

“Липсват им 25 души за заседанието на Национална конференция, където единствено може да бъде освободен Пеевски”, разясни Андай.

Война с битка за сайта

Ден, след като от сараите в Росенец обявиха, че Пеевски е вън от ДПС, се оказа, че партийният интернет сайт отново е под управлението на изключения съпредседател. На началната страница се въртят публикации със снимки на Пеевски, но в менюто “ръководство” се отваря грешка 404. 

Битката за сайта между ДПС на Доган и ДПС на Пеевски се води от началото на август, от когато периодично се появяват публикации на Доган, които впоследствие са подменяни с такива на Пеевски.

Какво ще се случи на изборите

Тепърва предстои да се разбере какво ще се случи с ДПС на изборите. Социологическо изследване на бТВ и агенция "Маркет ЛИНКС", представено днес, нарежда партията на второ място. Важното уточнение е, че проучването е правено при явяване на ДПС на вота като единна партия. Нещо, което след заседанието на ЦОБ изглежда невъзможно. Според електоралните нагласи ГЕРБ има голяма електорална преднина пред останалите политически формация - печели подкрепата на 21.9% от избирателите, а ДПС би получила 15,4% подкрепа от гласуващите.

Проучването е проведено в периода 14-23 август 2024 г.