Канада и Дания разрешиха половинвековен граничен спор на безгрижна церемония, която подчерта ангажимента им за мирни преговори в условията на руската инвазия в Украйна.
Зеленски: Изходът от битката в Донбас ще реши войната
Двете държави се споразумяха да си поделят собствеността върху остров Ханс - скална могила с площ 1,2 кв. км, разположена на половината път между Нунавут и Гренландия. Новата граница ще раздели острова приблизително наполовина, като ще следва естествен овраг от север на юг.
"Ние създаваме прецедент. Показваме на други държави как могат да се решават териториални спорове", заяви министърът на външните работи Мелани Жоли след церемонията по подписването в Отава.
"Възможно е да се разрешат разногласия и винаги е най-добре това да стане чрез принципи и норми, които и двете страни признават", допълни тя.
Остров Ханс, известен като Тартупалук на езика инуктиту, е обект на добронамерена безизходица от 1973 г., когато Канада и Дания установяват граница през пролива Нарес между остров Елсмиър и Гренландия, но не успяват да постигнат споразумение за необитаемата издатина.
Оттогава насам спорът е наречен "Войната на уискито", заради военните кораби, които посещават острова и поставят знамена и бутилки канадско уиски или датски шнапс, за да маркират територията си.
"Мисля, че това беше най-приятелската от всички войни", каза Жоли и се пошегува, че се надява сега Канада да може да участва в песенния конкурс "Евровизия" заради сухопътната си граница с Европа.
Победителите от „Евровизия“ продадоха трофея си за 900 000 долара
Тя и датският министър на външните работи Йепе Кофод си размениха бутилки алкохол на церемонията в знак на уважение към традицията.
Споразумението обаче беше подписано на фона на поредната война, която и двете страни се постараха да подчертаят.
"Това е послание към света, включително и към Владимир Путин, че когато има неща, за които се спори, трябва да се решат въз основа на международното право - не по закона на силата, а със силата на закона", каза Кофод.
Министър-председателят на Гренландия Муте Егеде нарече споразумението "стъпка към истинско свързване на нашите две страни", но добави, че трябва да има по-голяма мобилност за инуитите между Нунавут и Гренландия.
Споразумението ще запази свободата на придвижване на инуитското население на острова за лов, риболов и други дейности.
Сделката "представлява мирно разрешаване на териториален спор в момент, когато западните държави подчертават необходимостта от мирно разрешаване на териториалните спорове в Украйна и Южнокитайско море. Това е малка възможност да се каже и направи правилното нещо", заяви в интервю Майкъл Байърс, професор по политически науки в Университета на Британска Колумбия.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Поредно заседание по делото за убийството в Цалапица: нови показания и отлагане за декември
- Поредно заседание за жестокото убийство в Цалапица, пред съда застават обвинените в укривателство близнаци
- Протест за справедливост: Близки на убития Димитър Малинов настояват за нови обвинения срещу близнаците
- Канада и Индия са в дипломатическа война заради убийството на сикхски лидер през 2023 г.