Полковник Методи Орлов е заповядал на майор Валентин Терзиев опасната маневра, отнела живота му, вместо да му забрани да я прави. До такова заключение е стигнала прокуратурата, която повдигна обвинение на Орлов 17 месеца след смъртта на летеца Терзиев.

От държавното обвинение посочиха, че са извършени съдебно-инженерна и авиационна експертизи, от които, според прокуратурата, става ясно, че по време на учението са нарушени редица правила.

Обвиниха полковник от армията за падналия МиГ-29 край Шабла

Също така е изготвена допълнителна експертиза на черната кутия на бойния самолет. Тя добави, че прокуратурата има доказателства, че са нарушени редица разпоредби, регламентиращи провеждането на такъв тип учения – нормативни документи, заповед и устави, поради което е настъпил злополучният резултат.

Разследването не е приключило, има още планирани действия по него, добави говорителят на Военно-окръжна прокуратура.

Откриха паметна плоча на военния пилот Валентин Терзиев

В понеделник стана известно, че прокуратурата е повдигнала обвинения на полковник от армията за причиняване на смърт по непредпазливост и тежки вредни последици за Министерството на отбраната на стойност девет милиона лева по време на тактически учения.

Разследването започна на 9 юни м.г., след като по време на тактическо учение с бойни стрелби самолет МиГ-29 падна в акваторията на Черно море срещу Шабла. При инцидента загина пилотът Валентин Терзиев.

Синът на загиналия военен пилот съди авиобаза „Граф Игнатиево“

Поради немарливо изпълнение по време на стрелбите в рамките на тактическо учение, при възникването на особен случай в полет и поради висока скорост на падане на светеща парашутна мишена и снижаване на самолет МиГ-29 под минималната височина от четири хиляди метра, полковникът не е забранил на пилота да проведе стрелба с авиационна управляема ракета по светещата мишена и с това по непредпазливост е причинил смъртта на Терзиев.

Стрелбата е била от височина малко над хиляда метра, пилотът не разполагал с достатъчно време за безопасно излизане от атака, вследствие на което самолетът се е сблъскал с водната повърхност.

Министър Панайотов за инцидента с „МиГ-29“: Не става въпрос за пилотска грешка

Пак според прокуратурата полковникът не е изпълнил задълженията си по служба като ръководител на стрелбите и не е взел необходимите мерки за безопасност, с което по непредпазливост се е стигнало до разрушаване на самолета МиГ-29, чиято стойност е 9 032 587,09 лева.

Полковникът е с мярка за неотклонение „подписка“.

На 9 юни м.г., при изпълнение на тренировъчна задача над морската акватория на България самолет МиГ-29 от състава на българските Военновъздушни сили е изгубил радиовръзка и е изчезнал от радарите в 00:45 ч.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм