
Още днес започва работа по изграждане на водопровода от Мало Бучино към Перник - не дни, а часове не трябва да се губят, каза в началото на заседанието на кабинета премиерът Бойко Борисов, предаде БТА. Първите два километра тръби вече пътуват за там.
Председателят на СОС: София няма да загуби нито един литър вода
Двадесет и шест милиона лева ще струва новият водопровод - това е единственият начин в рамките на 30 - 40 дни да се докара вода до Перник. По думите на премиера водопроводът може да бъде изграден за 30 дни. Борисов разпореди на енергийния министър Теменужка Петкова да провери за нелегално работещи ВЕЦ-ове.
Столичният общински съвет одобри свързването на ВиК мрежите на София и Перник
Има сигнали за два ВЕЦ-а, които работят тайно през нощта, това лесно може да се провери през електроенергийния системен оператор, каза премиерът.
С вота за недоверие БСП и ДПС опитаха да направят нова коалиция, заяви Борисов. ГЕРБ и Обединени патриоти подкрепиха правителството, така че захващайте се за работа, за да си завършите задачите, каза Борисов на министрите.
Борисов забрани да се коментира конфликтът между Радев и прокуратурата
Прекрасно знаем как управляваха при Пламен Орешарски, посочи Борисов. "В лъжата, манипулацията и най-вече в преиначаването на фактите, те нямат равни. Неслучайно толкова години са били на власт", каза Борисов. В управлението на БСП и ДПС къде са подменени водопроводите, за да кажат, че са работили и като дойде ГЕРБ и Патриотите това е спряло, каза Борисов. Това, че 70 години не е ремонтиран водопроводът на Перник ще ни струва 60 млн. лева, отбеляза още премиерът.
Бойко Борисов поиска управляващите, заедно с БНБ, да подготвят такива поправки в законодателството, че промяна на курса на лева към еврото да става задължително с ратификация на парламента. Пред министри в МС той предложи днес да има среща на финансовия министър с управителя на БНБ и председателя на бюджетната комисия. На срещата да се обсъдят законодателни промени, за да се гарантира курса на лева към еврото.
54% искат референдум за влизането в Еврозоната
Тези промени трябва да се съгласуват с Европейската централна банка, каза Борисов. Чух много спекулации по искането България да е в чакалнята на Еврозната. Това е най-важната цел, която да защити финансовата ни система. Когато си в Еврозоната, не можеш да бъдеш от държавите, които са на втора скорост. Всички в общия банков съюз искат да знаят какво е положението на българските банки, допълни той.
Правилата на ЕС изключват фиксирането на валутния курс в националното законодателство, посочи вчера пред бизнесмени управителят на БНБ Димитър Радев. Ние знаем за тази тема от години и винаги сме чакали да достигнем напредък по нея, за да отстраним това несъответствие, каза Радев.
Промяна в курса евро-лев няма да има
С промяната в член 29 на Валутния закон не се отменя валутния курс. Само се казва, че одобряването на валутния курс ще става по реда на европейската правна рамка, уточни той. С европейската правна рамка има възможност да се поиска промяна на валутния курс, но на практика всички страни с устойчиви валутни курсове не са ги променяли, добави Радев и даде пример с Балтийските страни. Дори да има такова искане, подобно предложение се взема с консенсус, а България има два гласа - на финансовия министър и на управителя на БНБ, уточни Радев.
За повече новини и любопитни материали последвайте страницата ни във Фейсбук
Абонирайте се и за канала ни в YouTube