Малко след изборите за кмет над Перник надвисна водна криза. Въведен е режим на водата, който влиза в сила от 18 ноември и ще засегне и околните села. Местното ВиК изготви график и според него перничани ще имат вода само от 16 до 22 ч. всеки ден – шест часа, които са крайно недостатъчни за всички нужди на гражданите. Болници, детски градини, училища, всички остават без вода – призовани са да си намерят съдове и бидони, тъй като местното ВиК не могло да им осигури, пише Яница Бърнева от БГНЕС.

До извънредната мярка се стига заради критично ниското ниво на единствения питеен източник за Перник – язовир “Студена”. Подобна ситуация и режим на водата в града не е имало от 1993 г.

Според управителя на ВиК в Перник Иван Витанов, причината за кризата са малкото валежи тази година.

Припомняме обаче, какво каза министърът на околната среда и водите Нено Димов в отговор на парламентарен въпрос на 19 септември 2019 г.

„До края на 2019 г. питейно-битовото водоснабдяване от яз. „Студена” ще бъде гарантирано в пълен размер. Наличният обем на яз. „Студена” към настоящия момент (бел. ред.- септември 2019 г.) е 9,4 млн. м3. За периода м. септември – м. декември 2019 г. за осигуряване на питейно-битовото водоснабдяване от язовира са необходими 6,2 млн. м3. Предвид, че мъртвият обем на язовира е 2,4 млн. м3, обемът, който може да се използва за питейно- битово водоснабдяване, без отчитане на постъпващ приток, е в размер на 7,0 млн. м3”, съобщава министърът.

Към 8 ноември 2019 г. в язовир „Студена” има 5 580 000 куб. м при капацитет 25 519 100 куб.м., съобщават от местното ВиК дружество.

Предвид регистрирания приток в язовир „Студена”, който от началото на 2019 г. е в условията на много суха по влажност година, Министерство на околната среда и водите е предприело мерки, отговаря министър Димов на питането какво е състоянието на язовира.

Не е ясно какви мерки са взети, тъй като всички допуснаха перничани да останат без вода – областен град с над 120 000 души по данни към 2017 г., живеещи в областта и около 90 000 души, живеещи в самия град Перник. Какво стана с гарантирането на водата поне до края на годината?!

Днес през 2019 г. перничани се молят за дъжд.

Хората са отчаяни, питат се как ще водят децата си на училище и детска градина, опасяват се, че ще пламнат епидемии от хепатит и др. болести. Управниците казаха и че ВиК мрежата била амортизирана, имало много аварии, така се губели и 70% от питейната вода. Очаквали се и нови аварии по водопреносната мрежа заради непрекъснатото спиране и пускане на водата.

Гражданите се оплакаха и че като пуснат водата едва ли ще има голямо налягане и едва ли ще стига до високите етажи, тъй като всички ще ползват водата по едно и също време. Също тази вода идва мръсна в чешмите и трябва да се оттича. Междувременно хората ще започнат да се редят на опашки по чешмите в селата, където тече все пак някаква минерална вода. Перничани всеки ден ще си правят график на живота – кога да се къпят, кога да готвят, кога да перат, кога да живеят – и това в XXI век. А идва и зима…

Ами хората на хемодиализа – за тази процедура трябва вода и то чиста. Ще изместват може би и графика на всички с бъбречна недостатъчност, които са на хемодиализа – хора, чиято кръв трябва да се пречиства през ден.

Цялата работа малко напомня на едно друго време отпреди 25 години …

Абсурдно е цял областен град да остане без вода – не се знаело защо, не се знаело как, взети били мерки, а за проблема се знаеше отдавна…

След няколко дни новоизбраният кмет на Перник Станислав Владимиров ще встъпи в длъжност и пред него стои важна задача – справяне с един от най-тежките проблеми – водна криза.