Проблемът с 5G мрежата е, че технологията еволюира, без да има необходими изследвания затова дали влиянието й е безопасно спрямо човешкото здраве и околната среда. Такова мнение изрази професор Мишел Израел от Националния център за обществено здраве и анализи по време на дискусия, посветена на страничните ефекти на 5G мрежата.
Според професор Фиорела Белподжи от института Рамацини 5G мрежата е много вероятно да причинява рак и репродуктивни проблеми. Йоахим Шуц от Световната здравна организация, обаче, смята, че не може да се говори за връзка между мрежата и раковото заболяване поради липса на актуални и точни изследвания.
5G: Страх от електромагнитна радиация и в Бургас
Панелът на бъдещото на науката и технологиите към Европейския парламент посвети 2 часа на дискусия относно влиянието на 5G мрежата върху околната среда и човешкото здраве. Професор Фиорела Белподжи от Италия представи презентация за раковите заболявания и репродуктивните проблеми и връзката им с 5G мрежата. Нейните изводи:
„В групата честоти от 450 до 6000 Mhz можем да кажем, че тези честоти вероятно са канцерогенни за хората. Това от гледна точка на рака. От гледна точка на репродуктивните проблеми и отражението върху развитието на децата, в групата от 450 до 6000 Mhz, може да се каже, че тези честоти вероятно засягат мъжете и евентуално засягат жените, що се отнася до репродуктивната им функция”, твърди професор Белподжи.
Стотици варненци са против 5G мрежата
Друго мнение, обаче, изрази ученият Йоахим Шуц – представител на агенцията за научни изследвания в областта на рака към Световната здравна организация:
„Правилно е, че едно от основните заключения е, че за 5G нямаме практически никакви данни. Това всъщност е нещо, което отива още по-нататък, защото, разглеждайки изследванията, които са проведени за хората, повечето от тях приключени още през 2005г., това означава, че ние нямаме много данни и за 4G, а пък съвсем никакви за 5G”, оспори Шуц.
Дискусията бе председателствана от българския евродепутат професор Иво Христов, който коментира:
„За мен бе изненадващо, че разполагаме с план за действие за внедряването на 5G на територията на Европейския съюз, без да са прецени предварително потенциалните рискове”, заяви той.
Професор Христов предлага да се отправят препоръки за законодателни мерки, които да гарантират защитата на европейските граждани от 5G мрежата.
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук