По повод предложението на министъра на образованието Красимир Вълчев за въвеждане на задължителен предмет “Религии и добродетели”, изказваме следната позиция: ВМРО винаги е смятала православното християнство за един от стълбовете на българщината. Позицията е изразена от Красимир Богданов - зам.-председател на ВМРО.

Наред с утвърдените през вековете българска народност и култура, религията е третият основен фундамент, спомогнал за запазването ни като народ в дългите години чуждо владичество. Борбата за независима църква е неотменен елемент от борбите за българско национално възраждане, а българското духовенство е в основата на еманципацията ни като народ. В свободна България, възпитанието в уважение към християнските ценности и добродетели са неизменна част от светското образование.

За първи път в новата ни история вероучението е премахнато от учебното съдържание в годините на комунизма. След 10 ноември, елементи на религиозно обучение присъстват в редица учебни предмети, като история, философия, литература, география, музика, изобразително изкуство. Във връзка с горното, ВМРО подкрепя идеята за въвеждане на предмет “Религии и добродетели” в началния курс на обучение. Нещо повече, по наша инициатива в 43 и 44 народно събрание, с екипа на днешния министър на образованието сме обсъждали възстановяването на обучението по религия в училище. В резултат на това бяха създадени учебни планове по религия и бяха подготвени и одобрени учебници, по които може да се преподава в училище от 1 до 12 клас. В България съществуват два богословски факултета в Софийския университет и Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Създадени са всички организационни и дидактически условия за въвеждането на задължителен предмет Религия. Не сме изненадани от реакцията на т.нар. либерална десница. Това са хора, които на думи проповядват свобода и демокрация, но всъщност са носители на дълбоко тоталитарни възгледи. Едно време по същия начин в комунистическа България забраняваха и преследваха хората заради привързаността им към християнската вяра, а учениците биваха изключвани от училище, само за проявен интерес към религията. Явно нищо старо не е забравено. Защо, при положение, че водещата европейска политическа идеология е християндемокрацията, у нас, да си християнин се приема, че е нещо опасно? Още повече, когато става дума за православното християнство. Може би пък съпротивата е породена от нежеланието тъкмо такива да бъдем. Вероятно в очите на псевдо-либералите е проблематично да изповядваме една и съща религия с болшинството на населението в Путинова Русия. Ако тяхното становище се дължи на невежество, само да припомним, че не Русия дава православието на България, а обратното. България е създател на уникална култура основана на православието и българската средновековна книжовност. В този смисъл, тя играе ролята на цивилизатор на много народи, като руси, украинци, белоруси, сърби и др. Освен за посочените народи, православието е основна религия и в Гърция, Кипър, Румъния, Молдова. Проява на политическо късогледство и национално невежество е, да се откажеш от миналото и традициите си, заради временни и конюнктурни причини. А националните комплекси и чуждопоклонничеството ни са описани още от възрожденските ни автори, които явно днешните либерали се срамуват да четат. Според нас, часовете по религия трябва да се въведат не само в началния етап на образованието, но трябва да бъдат застъпени и в целия курс на обучение в средното училище, защото дефицита на религиозна култура в обществото отваря пътя на дискриминацията, ксенофобията и расизма. Красимир Богданов - зам.-председател на ВМРО