Детски центрове за целодневна грижа за децата на украинските бежанци ще бъдат създадени със събраните средства на съвместната кампания на фондация BCause и инициативата на технологичната общност в България #BG4UA “България за Украйна”. Това съобщиха в студиото на Дарик изпълнителният директор на фондация BCause Елица Баракова и Милена Халачева от инициативата „България за Украйна”.

В предаването „Властта на гражданите ...или какво можем заедно” двете разказаха за партньорството им в организацията на помощта от първия ден на войната и за нуждите на украинските бежанци, които всички можем да подкрепим.

За каузата, обединила професионалисти от различни сфери

Милена Халачева разказа, че дейностите в помощ на бежанците са започнали още в първите часове на войната. „Ние сме професионалисти с различен опит в технологичната сфера и повечето от нас работим с хора в Украйна. Някои компании имат там служители и първата ни мисъл беше как да им помогнем да се евакуират от Украйна”, обясни тя.

 В началото дейностите са били свързани основно с евакуацията и транспортирането на хората до България. „В един момент стартирахме този сайт, изхождайки от това, че най-горещата тема ще бъде въпроса за настаняването им като дойдат в България – много бързо буквално за няколко дни сформирахме екип от около 30 доброволци и успяхме да отговорим на нуждите на около 1000 души”, каза още Милена Халачева.

Тя съобщи, че колегите й започнали паралелно да изграждат много по-голяма платформа, която е била готова за две седмици, след което #BG4UA е качена на официалния правителствен портал за бежанците. В момента към платформата отново с доброволци работи почти професионален кол-център за тези украинци, които нямат достъп до интернет.

#BG4UA успя да активира широка аудитория от над 3000 доброволеца, всеки един от тях с готовност да помогне в различни сфери. Следващите ни инициативи, по които мислим и работим е в подкрепа на семействата и децата да се адаптират и да се чувстват добре дошли в страната ни, каза още Милена Халачева.

Елица Баракова подчерта, че свършеното е пример за добро партньорство между частен и публичен сектор. Пример, който трябва да помислим дали не може да бъде запазен за по-дълго време в други сфери.

Милена Халачева подчерта, че всичко, което се случва не е въпреки държавата, а съвместно с усилията на институциите. „ В такива кризисни ситуации всеки един от нас, бидейки част от гражданското общество, е държавата. И работи за това репутацията на България като европейска държава да е положителна и в момента успяваме в голяма степен”, посочи тя.

20 хиляди лева вече са отишли за заниманията на 240 украинчета във Варна

Елица Баракова съобщи, че първите 20 000 лева, събрани в кампанията НОВО НАЧАЛО на #BG4UA и BCause, вече са отишли за заниманията на 240 деца от Украйна във Варна. 13 преподаватели ще работят с децата там месец и половина.

Тя подчерта, че сега е най-полезно да се отговори на нуждите на семействата - децата да имат дневни занимания, грижа и обучение по български език. Като напомни, че в „Музейко” в София фондация „За Доброто” вече е организирала занимания за 100 деца. Договаряме в момента в центъра на София още едно място, където да се разкрият три групи за работа с деца.

И

#BG4UA набира пари за образователни дейности, които ще помогнат на децата да се влеят от есента в училище с по-добър български език. Издирваме укранци, които да са педагози и могат да бъдат включени в тази работа, съобщи Елица Баракова и напомни, че в България вече има повече от 25 000 деца от Украйна.  

Средства, помещения и преподаватели – с това са свързани основните нужди по осигуряването на такава дневна грижа за децата.

Бежанците са помощ за пазара на труда, но няма да решат проблема с кадрите

Намирането на детски градини и училища за децата е условието техните майки да могат да работят, коментира в репортаж за предаването управителят на JobTiger Светлозар Петров. Малко след началото на войната компанията за комплексни HR-услуги, която има зад гърба си вече две десетилетия работа на родния пазар, създаде филтър „подходящи за бежанци“ обяви за работа.

Светлозар Петров призова родния бизнес с подходящи отворени работни позиции – да публикуват безплатни обяви и да използват функцията. Като прогнозира, че около 20 на сто от обявите за работа ще попаднат в тази графа.

И докато първите опити да се търси и намери работа на бежанците от Украйна се случваха основно в групите за помощ във Фейсбук, то професионалните сайтове за работа са далеч по-сигурни, защото минимизират риска от злоупотреби, напомни той.

Още в началото на войната властите в България подчертаха, че могат да осигурят на идващите бежанци около 150 хиляди потенциални работни места. Дочуха се гласове, че тъкмо хората от Украйна ще решат част от проблема с недостигащата кадри на пазара на труда у нас. Според управителя на Job Tiger e пресилено да имаме свръхочаквания по ред причини. Не само заради това, че основната част от бежанците са майки с деца, но и поради сериозния недостиг на кадри на родния трудов пазар.

„Недостигът на пазара на труда у нас е такъв, че всяка помощ е добре дошла. Сами по себе си те обаче няма да ни решат проблема - пазарът на труда ще ги погълне и даже няма да ги усети”, каза още Светлозар Петров.

По думите на Елица Баракова частният сектор бързо се е организирал и видял в кризата възможност да покрие дефицита от работна ръка. 

Чуйте целия разговор в ефира на Дарик.

Предаването "Властта на гражданите" се реализира в рамките на проект „Какво можем заедно“, финансиран от Фонд Активни граждани България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на публикуваните епизоди се носи от Фондация Дарик и Фондация „Четиридесет и две“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че те отразяват официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България. www.activecitizensfund.bg