
16 лекарства за лечение на епилепсия липсват на България. Ново лекарство не е внасяно в България вече 9 години, а тези, които през годините са изчезвали, не са се появявали пак. Това обяви пред Дарик Веска Събева, председател на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия.
Една от причините за ситуацията, според Събева, е политиката на здравната каса да заплаща най-евтиния медикамент за едно заболяване. Спасението на епилептиците, които се нуждаят от липсващо лекарство, към момента се изразява в „куфарна търговия” или пътуване в чужбина, при което пациентите намират медикаментите сами и ако имат възможност, ги закупуват от собствения джоб. Проблемът обаче е, че някои от лекарствата струват от порядъка на 500 лева месечно.
"Никога не са се появявали лекарствата, които изчезнаха от България. 16 са лекарствата, които към момента липсват. Продължават да навлизат много генерични форми и да отпадат други заради методиката на НЗОК да заплаща най-евтиния медикамент," посочи Събева.
Спасението за хората, които се нуждаят от липсващ у нас медикамент, е в "куфарната търговия," категорична е Веска Събева.
"Между другото, аз ходя на концерти в чужбина, но винаги имам рецепта в джоба си. За съжаление обаче се оказва, че в една Чехия полският лекар може да изпише рецепта и ние да си закупим медикамента. Българският лекар обаче и да изпише рецепта, тя не важи в Чехия. Не зная защо нашите рецепти не важат на много места след като сме в Европейския съюз."
"Ние не искаме да ползваме здравната каса на дадена държава, ние искаме да си закупим лекарството. Това обаче е много трудно за някои родители, тъй като има медикаменти, които са изключително скъпи. Цената им може да стигне до 500 лева, които те трябва да дават всеки месец. И това е само за едно лекарство. За останалите лекарства, ако ги има в България, също трябва да доплащат. Общо взето, почти няма лекарство за епилепсия, което ние да не доплащаме," завърши Събева.
Цялото интервю с Веска Събева можете да чуете в звуковия файл: