Ако решението на Софийския градски съд (СГС) бъде потвърдено окончателно, ОбС на Варна ще трябва да върне акциите на държавата или да вземе решение за откриване на процедура по приватизация. Това потенциално би могло да доведе до прехвърляне на 29% от Международен панаир Пловдив на частни лица, коментира в ефира на Дарик общинският съветник от ПП-ДБ в Пловдив адвокат Веселина Александрова, по повод съдебното решение, с което апортирането на варненските акции на Пловдивския панаир в „Пълдин Туринвест“, (чиито мажоритарен собственик е Георги Гергов), бе обявено за нищожно. Преди години пловдивският юрист поведе „битката“ срещу скритата приватизация на Панаира.
Дотук се стигна, след като Община Варна получи тези акции като подарък от държавата през 2016 г. Други 20% от държавния дял бяха дарени на Пловдив, но Общинският съвет тук отказа да ги приеме. Година по-късно Бойко Борисов поиска от кмета на Варна да върне акциите на държавата, като ги дари обратно на Министерството на икономиката. Това бе гласувано с мнозинство в местния парламент, но Иван Портних не изпълни възложеното му решение да сключи договор за безвъзмездно прехвърляне на собствеността върху акциите.
„Ако стигнем до потвърждаване на решението от Върховния касационен съд, Община Варна ще продължава да е собственик на 29% от акциите на Панаира. Тогава ОбС може да се разпореди в полза на държавата и да ги върне обратно, какъвто е и моралният акт, а може и да ги продаде на частни лица, каквото е „Пълдин Туринвест“, след като открие процедура за търг или конкурс, публично обявен в Държавен вестник. Точно тази процедура не е спазил Общинският съвет във Варна и затова и решението да бъдат дадени акциите на Георги Гергов е обявено от СГС за нищожно“, разясни още Александрова.
Тя припомни, че съветници от ПП-ДБ във Варна нееднократно внасяха предложения за връщане на въпросните акциите на държавата, но те обаче не получиха подкрепата на мнозинството в местния парламент.
Сагата с Пловдивския панаир ще продължи, защото могат да минат и 3 години, докато Общинският съвет на Варна вземе каквито и да е решения по казуса.
„Въпреки това решението на СГС е голяма победа. Не се е случвало такова стечение на обстоятелства, при което да имаме толкова много ангажирани хора в една кауза, включително на национално ниво и на местно ниво - в два местни парламента, и да стигнем до Съд, който гледа Закона“, убедена е Веселина Александрова.
С нея разговаря Искра Койчева.
Междувременно, във Фейсбук кметът на Варна Благомир Коцев написа, че Община Варна няма да обжалва решението на Софийския градски съд.
Той припомня, че през 2021 г. Общинският съвет на морския град е прехвърлил акциите при „тежки нарушения на Закона за приватизацията и следприватизационния контрол“. Решението на предното ръководство на Общината, освен незаконосъобразно, е неизгодно и коства на варненци 800 000 лева за разноски и държавни такси по делото. Пари, които ще платим всички ние. Ако обжалваме и „изгубим“ отново, което е твърде вероятно, ще загубим още повече, казва още кметът на Варна.
Още по темата
- ПП-ДБ: Пловдив е в капан на боклука, ефективността на мерките за почистване на града е под съмнение
- В отворено писмо от таксиметровия бранш предупреждават за национален протест на 20 ноември
- Въздухът в Пловдив се нормализира, но в Катуница остава замърсен
- Проф. Кадим от УМБАЛ „Св. Георги“: С напредъка на диагностиката и терапиите, шансовете за успешно лечение на рака на простатата нарастват значително