Бившият вицепремиер и бивш министър на икономиката Николай Василев бе специален гост в „Денят на Дарик“, за да коментира обявения от финансовия министър Гълъб Донев Бюджет за 2026 година.
„Държавата ще взема все по-големи дългове. На нашите деца и внуци ще тежи на шията все по-голям воденичен камък. Те може да си вземат багажа и другаде да плащат данъци и осигуровки. Висок дълг и висок дефицит автоматично означава голяма инфлация. Основната причина за високата инфлация през последните години са бюджетите с дефицит. Като не искат да концесионират цялата публична инфраструктура, къде са десетките милиарди, които биха влезли в тези сфери? Кражбите ще спрат ли? Не! Кражбите стават все по-големи и бюджетът ще стане по-висок. Когато след 1 януари ни праснат по-високите данъци… Ще видим. Бюджетът е свинщина, аз нямам по-тежка дума от тази. Ще станем като от онзи арменски виц, в който питат радио „Ереван“ кога ще стане по-добре и то отговаря: „То вече беше“.
„За да се намали дефицитът, трябва да има големи съкращения в държавната администрация, целият публичен сектор е за големи оптимизации от край до край, скоро хората, регистрирани по ТЕЛК, ще станат почти 1 милион, пенсионната система и други. Какво му пречеше на Гълъб Донев, след като бе два пъти премиер, да съкрати поне едно щатно място? Тази година пак го мързи да го направи. Финансовото министерство никога няма да въведе изкуствен интелект, като гледам какви хора са там“, каза той.
Още от интервюто на Николай Василев пред Божидар Русев може да прочетете в прикачения материал!

Вижте цялото интервю на Николай Василев в „Денят на Дарик“ в прикаченото видео!