Бившият вицепремиер и бивш министър на икономиката Николай Василев бе специален гост в „Денят на Дарик“, за да коментира обявения от финансовия министър Гълъб Донев Бюджет за 2026 година.
„Винаги в историята е можело да има бюджет без дефицит. Това е като въпроса дали България може да победи Италия на волейбол – да, можем, спечелихме сребърен медал на Световното първенство. България победи Германия на футбол, но в отбора бяха Стоичков, Балъков и други. Бих се радвал милиони хора да го чуят и повтарят, че това е геометрично „Прогресивна България“. Набутват ни в по-дълбоко блато. Бил съм напълно последователен в своите политически позиции, особено по бюджетните въпроси. През 2001 година бях автор на икономическата програма и тогава основна точка бе балансираният бюджет. В момента държавата не е толкова бедна, колкото беше, когато имахме дори излишъци“, заяви Николай Василев.
„Управляват ни левичари, страхливи и мързеливи – естествено, че такъв мач ще произведат. Само разходите трябва да се намаляват, с приходите нямам проблеми. С тази данъчна система събираме достатъчно пари и имахме много излишъци, но разходите бяха под контрол. Сега разходите са извън контрол. Нарекох бюджета на Теменужка Петкова – „маймунски“. Сега бюджетът на геометрично „Прогресивна България“ е геометрично прогресивно по-лош от този на Теменужка Петкова. Този кабинет е два пъти по-зле от миналия, свален с протести“, каза още той.
„Резонно е сравнението с Жан Виденов. За последните 30 години няма внесен бюджет с толкова голям дефицит. Подозирам, че поне през една от годините на Виденов е нямало внесен бюджет с 5,7% дефицит, както и през предишните години. Без никакви трудности в българското общество идват безотговорни левичари и вкарват бюджет с 5,7% дефицит“, коментира Василев.
„Не искам да се заяждам с колеги, които отдавна не са на власт. Имаше един финансов министър, който беше три пъти такъв. Асен Василев завари излишък, в държавата имаше проблеми, но те не бяха бюджетни и имаше излишъци. Той обаче реши да смени идеологията и да ни засили към пропастта, към която се движим в момента. Всички 11 правителства през последните 5 години трябваше да имат излишъци. Ние затъваме до гуша все по-надолу в това блато“, заяви Николай Василев.
„Основната риторика на „Продължаваме Промяната“ започва с пенсиите. Те са една градска социалистическа партия – те са леви, аз го твърдя това през цялото време. Да попитаме „Демократична България“. Аз не знам как градската десница подкрепи погрома на градската левица. Първата година, когато Асен Василев бе два пъти финансов министър и завари излишък, той направи 4% дефицит. Асен Василев си направи дефицитите от 4% и после към 3%, за него това е нормално. За мен нормалното е в добри години да има големи излишъци, а не винаги да сме на 3% дефицит“, коментира Василев.
„Няма значение валутата, те и в турски лири да правят дефицита, той пак ще е 6%. Ако човек няма идеи, ще губи времето на публиката с разправии. Колко време ще се оправдаваме дали са изкривени данните за влизането ни в еврозоната? Тук данни, не данни, мен това не ме интересува. Аз исках да влезем в еврозоната, накрая успяхме, но с 15-годишно закъснение“, заяви Николай Василев.
„България е най-голямата издънка в Европа. Ние ставаме за смях. Това е най-слабият бюджет от последната година на Жан Виденов. Беден съм на епитети. Румъния обаче е по-зле, но извън еврозоната между другото. Най-голямата бюджетна криза е в Румъния и те са извън еврозоната, имат двойно по-висока инфлация от нас, това го припомням на евроскептиците. България не е най-зле, но причината не е, че са били гениални политиците през последните 5 години, а сега берем остатъка от плодовете на политиците от предишните партии, когато бяхме световни шампиони по бюджет от времето на Иван Костов и Муравей Радев до 2008 година. България ще бъде един от двойкаджиите. Аз си знам и без Европейския съюз, че този бюджет е боклук. Ако дойдат лоши години, колко ще ни е бюджетът, като сега е 5,7%?“
„Демократична България“ са една от силите на разума. Подкрепям техните предложения за бюджета. Мартин Димитров е добър икономист и един от тримата души, които навремето предложиха плоския данък. Но защо, приятелю, Мартин, ти подкрепи бюджети, които приличат много на тези на прогресивно геометрична България. Аз знам, че той се срамува от това“, коментира Николай Василев.
„Държавата ще взема все по-големи дългове. На нашите деца и внуци ще тежи на шията все по-голям воденичен камък. Те може да си вземат багажа и другаде да плащат данъци и осигуровки. Висок дълг и висок дефицит автоматично означава голяма инфлация. Основната причина за високата инфлация през последните години са бюджетите с дефицит. Като не искат да концесионират цялата публична инфраструктура, къде са десетките милиарди, които биха влезли в тези сфери? Кражбите ще спрат ли? Не! Кражбите стават все по-големи и бюджетът ще стане по-висок. Когато след 1 януари ни праснат по-високите данъци… Ще видим. Бюджетът е свинщина, аз нямам по-тежка дума от тази. Ще станем като от онзи арменски виц, в който питат радио „Ереван“ кога ще стане по-добре и то отговаря: „То вече беше“.
„За да се намали дефицитът, трябва да има големи съкращения в държавната администрация, целият публичен сектор е за големи оптимизации от край до край, скоро хората, регистрирани по ТЕЛК, ще станат почти 1 милион, пенсионната система и други. Какво му пречеше на Гълъб Донев, след като бе два пъти премиер, да съкрати поне едно щатно място? Тази година пак го мързи да го направи. Финансовото министерство никога няма да въведе изкуствен интелект, като гледам какви хора са там“, каза Николай Василев пред Божидар Русев.
Вижте цялото интервю на Николай Василев в „Денят на Дарик“ в прикаченото видео!