В момента сме в окото на бурята, турбуленцията е изключително голяма и ако се вземат грешни политически решения, ще има големи проблеми за бизнеса. Това коментира вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев при откриването на икономическия форум „Шумът на парите”.
Василев заяви, че България е ключова част от пъзела за решаване на газовия проблем на Европа, като открои това, че за първи път имаме интегрирана европейска политика, което отваря възможности.
Вицепремиерът очерта и картината с пазара на зърното, която по думите му не е много „красива” , като посочи и проблемите, които биха произлезли от нея.
Той прогнозира още, че войната в Украйна вероятно ще продължи още 4-5 години. Според Асен Василев въпросът в момента е да не се позволи политико-икономическите атаки, насочени срещу Европа, да успеят.
Петков: Вече сме направили достатъчно в подкрепа на Украйна
„Инфлацията не е временно явление вследствие на войната, тя е заложена по-отрано“, заяви вицепремиерът и финансов министър Асен Василев, като поясни, че войната е ускорила процесите и е ударила доставките на световните пазари.
Василев обясни, че Русия няма да изнася зърно, Украйна не може, Индия също е спряла износа, а Китай са изкупили всички фючърси. По думите му се очертава се една не много красива картина на пазара за зърно, което влиза във всички храни, които ядем директно или индиректно.
По думите му това отваря възможности, като за България конкретно те се изразяват в това старата инфраструктура у нас от комунистическо време, която носеше газ от север на юг, в момента да се ползва на обратно. Василев уточни, че говорим за 20 млрд. куб. м, които могат да се транзитират от юг на север.
Дефлация по време на война - как реагира ЕЦБ
Вицепремиерът обясни, че ние сме малка част от това – около 2 млрд., астаналите 18 могат да минат извън нашите граници на север или на запад. Заради това и страната ни е ключова част от пъзела за решаване на газовия проблем на цяла Европа.
Василев видя предимството за страната ни и при пазара на зърно. Той поясни, че миналата година сме произвели 7 млн. тона, от които ни трябват 2 млн. тона, а останалото се изнася.
„А, ако Европа, просто остави на световните пазари да се реализа зърното без нищо да прави, то, то ще отиде най-вероятно в Китай, а ние ще имаме проблем и с бежанска криза и с високи цени“, допълни Асен Василев.
По думите му големите кризи и проблеми в Европа помагат да се отключат процеси, които са стояли с десителия, гледа се на Европа като едно цяло и ѝ позволява да се отнася стратегически с държави извън ЕС.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм