"Най-важният въпрос на днешния ден и то глобален, не само български, е: каква позиция заемате спрямо агресията на Русия в Украйна. Това е такова събитие, което пренарежда всички други проблеми, рискове, искания, безкрайни човешки желания нещо да се случи. Желанията са ни безкрай, но моментът е такъв, че войната в Украйна, агресията срещу Украйна, трябва на първо място да бъде отговорена. Българската позиция през последните 2 години, докато бяха служебните правителства на президента Румен Радев, се държаха прикрито и колебливо по този въпрос. Не бих се ангажирал да обвиня пряко президента в национално предателство и проруска позиция, но цялостното поведение беше такова. България остана в страни и в периферията на европейската позиция и атлантическата позиция. Ние тук се събрахме в това студио веднага след изборите със сегашния министър Тагарев, с Ивайло-Нойзи и тогава някак си без да се наговаряме като след една мозъчна атака след изборите стигнахме до заключението, че всякакво избрано от парламента правителство ще бъде по-добро от което и да е служебно правителство. Сега в момента, тъй като това ни беше най-големият проблем в представите като наблюдатели на политическия процес, намирам че по този въпрос имаме отговор. Отговорът се нарича министър Тагарев, който поради важността на нещата, с които се занимава, е действащият министър-председател. Докато министър Тагарев е там и се държи както се държи през последната 1 седмица, коалицията ще е стабилна. Докато агресията на Русия в Украйна продължава, няма причини да пренареждаме дневния ред." Така започна разговора политологът Васил Гарнизов в студиото на "Стълбището" по Дарик.

Обобщение: Реакции на депутатите след ветото на Радев върху промени в Закона за съдебната власт

“Така се случи, че по-голямата част от живота ми мина в протести. Аз мислех, че по-голямата част от живота ми ще е преминала при Тодор Живков. На практика още първият ни протест 89-а и последвалите протести 90-а бяха заради едно. "Тук съм, за да имаме правителство, което ще постъпва демократично". Тоест, "тук съм, защото не желая повече авторитаризъм". "Тук съм, защото не желая повече свръхцентрализация." Деветдесет и шеста и седма година вече не бях просто участник в протестите, а бях и част от самата движеща сила на протестите. Тогава бях част от екипа на Петър Стоянов в президентската кампания. След това влязох и в екипа на Иван Костов в парламентарната кампания. Тогава отново тази тема за това, че многото власт в малко ръце довежда до голяма катастрофа, вече нямаше нужда от аргументи, защото аргументите бяха в банковите ни сметки. Следващите протести, където основният фокус беше върху фигурата на Делян Пеевски, отново бяха за същото - да не позволяваме твърде много власт в твърде малко ръце. Всеки път това основно послание се въплъщава в един съвсем конкретен противник, но това е автентичното послание. Това беше и посланието на протестите срещу Гешев. Просто в този момент тандемът между Борисов и Гешев изгреждаше като пресегнали се за твърде много власт и посегнали към мое базово убеждение, че по-добре властта да бъде разделена. По-добре да се проверява непрекъснато кой до къде е стигнал с надуването на власт и правомощия и до къде можем ние като гражданско общество да направим, за да го ограничим. В този смисъл, всеки един от тези протести беше успешен”, резюмира Гарнизов припокриващи се генезис на всеки един от протестите, случили се от началото на демократичните промени до днес.

Габриел: Все още не е воден разговор за назначаване на нови областни управители

Резултатът от последните протести в голяма степен са сбъдната мечта на протестиращите. Само че българските протести са много особени. Ти успяваш в нещо и след това казваш - аз съм разочарован. Това което най-много ме тревожи е, че не виждам градската общност да се радва, че все пак Гешев е отстранен. Веднага се започва “то не го отстранихме ние, отстрани го задкулисието”. Ами да отидем към Виденов - ние ли го отстранихме или задкулиесието го отстрани? Истината е, че когато има граждански протест и когато действа гражданското общество в него са представени всички интереси. Гражданско общество означава хора, които са се събрали, за да ограничат разрастването на тялото и на позициите на властта на един властник. Това е, и затова смятам, че тези протести са успешни. Не харесвам президента Радев. В кампанията за втория му тур бях в екипа на Лозан Панов. Опитах се да направя всичко възможно, за да покажа, че там е скрита много рускост. И че там е скрита една омерта, един заговор, за който не се говори гласно” разясни политологът.

Бориславова: Замяната на Гешев със Сарафов e поредното падение на Прокурорската колегия

"Вижте колко е просто - Борисов събира много власт, знае си - посяга на много хора, съсипва много бизнеси, съсипва много кариери, един хора издига, други унищожава. В един момент след 12 години управление срещу него се събра едно гражданско общесто - някои от тях пряко пострадали, някои от тях просто водени от идеи за демократичност, и му орязаха крилата.", обясни Гарнизов за Борисов и веднага допълни за Румен Радев. "Веднага следващият, който започна да напомпва много власт, който започна да се пресяга за много власт, за много повече, отколкото му дава конституционното ни устройство, събра срещу себе си доста мощна коалиция. И сега в момента е в редиците на губещите. Ще си седи президент и ще го прибират непрекъснато в рамките на неговите правомощия. Не е лошо, че от там от време на време ще критикува правителството - нека. Най-важното е, да няма свръх съсредоточаване на власт в едни ръце. Тодор Живков, Бойко Борисов, Гешев, Румен Радев ни стигат. Имайте предвид, че когато Костов не беше преизбран през 2021 година, партията спечели много гласове, но остана втора. Отново в обществото действаха подобни мотиви."

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм