По време на официалната си визита в Австралия, крал Чарлз III се сблъска с неочакван протест в парламента. Инцидентът се случи, когато независимият сенатор Лидия Торп, представител на коренното население от щата Виктория, прекъсна церемонията с викове: „Това не е моят крал“. Ситуацията се разви след речта на краля, която беше произнесена на втория ден от неговото посещение в страната.

Протест срещу колониализма

Лидия Торп, известна със своите позиции в защита на правата на коренното население, започна да крещи „Това не е ваша земя, вие не сте моят крал“ от задната част на залата, докато кралят се отдалечаваше от трибуната. Тя продължи с викове „Върнете ни нашата земя!“ след края на речта. Охраната изведе Торп извън залата, а церемонията продължи без допълнителни коментари.

„Върнете ни земята“: Крал Чарлз III бе посрещнат с викове в австралийския парламент (ВИДЕО)Снимка: Крал Чарлз III и кралица Камила / Getty Images

На събитието присъстваха както поддръжници, така и противници на кралската двойка. Малка група, изразяваща съпричастност към Торп, демонстрира своето недоволство на моравата пред сградата.

В същия ден, крал Чарлз и кралица Камила бяха приветствани от политици и представители на коренното население. Австралия остава част от Британската общност и все още признава монарха като държавен глава, но напоследък се чуват все повече призиви за дебати относно бъдещето на монархията в страната.

„Върнете ни земята“: Крал Чарлз III бе посрещнат с викове в австралийския парламент (ВИДЕО)Снимка: Крал Чарлз III и кралица Камила / Getty Images

Лидия Торп, която отдавна се бори за сключване на договор между австралийското правителство и коренното население, подчерта, че Австралия е единствената бивша британска колония без такъв договор.

Торп каза, че кралят трябва да инструктира парламента да обсъди мирен договор с първите народи.

„Можем да водим това, можем да го направим, можем да бъдем по-добра страна - но не можем да се прекланяме пред колонизатор, чиито предци, за които той говори там, са отговорни за масови убийства и масов геноцид.“

Торп, която беше в традиционно наметало от кожа на опосум, описа покойната кралица Елизабет II като „колонизатор“, когато положи клетва като сенатор през 2022 г. След това тя заяви пред Би Би Си, че е искала да изпрати „ясно послание“ на краля.

Въпреки протеста мнозина други се радваха да видят кралските особи, а пред сградата на Парламента цяла сутрин се редяха хора на опашка под палещото слънце в Канбера, развявайки австралийски знамена.

Посещението на кралската двойка в Сидни и Канбера ще продължи общо шест дни, след което те ще отпътуват за срещата на върха на страните от Общността на нациите в островната държава Самоа.

Дарик

Дебат за бъдещето на монархията

От десетилетия Австралия обсъжда дали да се откаже от монархията и да стане република. През 1999 г. въпросът беше поставен на референдум - единственият начин за промяна на конституцията на страната - и беше категорично отхвърлен.

Според социологическите проучвания подкрепата за движението е нараснала оттогава насам, а министър-председателят на страната Антъни Албанес, който стисна ръката на краля точно преди намесата на сенатора, е дългогодишен републиканец.

Въпреки това правителството на Албанезе изключи възможността за провеждане на второ гласуване по въпроса в близко бъдеще, след неуспешния референдум за признаване на коренното население миналата година.

Посещението на крал Чарлз - в годината, в която той се лекува от рак - е първото му посещение в Австралия, откакто наследи майка си кралица Елизабет II. Заради здравословното му състояние обиколката е по-кратка от предишните кралски посещения.