На днешния 21 март се навършват 140 години от създаването на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“.

Началотo е поставено от “Варненската Книжевна дружина” през 1883 г. с щедрите дарения на видни общественици и родолюбци от града. Сред основателите на библиотеката са Кръстю Мирски, Харалан Ангелов, Никола Живков, Панайот Кърджиев, Михаил Колони и др. От 1887 г. е  “Градска общинска библиотека”, а с държавен указ от 22 юни 1966 г.  е именувана на големия български поет  Пенчо Славейков.

В началото е отворила врати с 400 книги, които са били дарение. Преди век томовете са били 19 000,  а сега са близо 900 000.

Днес библиотеката има 15 хиляди читатели с абонаментни карти, половината от които са под 18-годишна възраст. Заетите книги през миналата година са били 170 хиляди.

В празничния месец март Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ не изневерява на традицията и посреща читателите си в Основна сграда с две важни изложби – „Здравей, книжен свят!“, фотографска изложба натюрморт с книга на младежите от школа „Позитив“, и представяне на най-новата стара книга на библиотеката – „История на Александър Македонски“ от Квинт Курций Руф (римски историк от I век) от 1687 г.

Варненската библиотека отбелязва празника си с Национална дискусионна среща „Библиотеката – идея и реалност“. Организиран в три тематични модула, библиотечният форум среща професионалисти от различни сфери, членове на академичните среди и млади креативни хора в разговор за настоящето и бъдещето на библиотеките. Поради провеждане на форума днес библиотеката няма да работи.

Утре ще бъде открита и обновената читалня, изрисувана от графити артистите от The Graff's.