Варна празнува 139 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. Събитието бе отбелязано с празнична програма.

Честването започна с военен ритуал и полагане на венци и цветя пред паметната плоча на княз Александър I Батенберг на пл. „Независимост“. Последва традиционното празнично шествие по бул. „Мария Луиза“, до паметника на загиналите в Сръбско-българската война, където варненски и великопреславски митрополит Йоан отслужи заупокойна молитва за отдалите живота си за Родината българи. Честването на Съединението продължи с церемония по поднасяне на венци и цветя с военен ритуал на паметника на загиналите в Сръбско-българската война.

На празника присъстваха кметът Благомир Коцев, областният управител проф. Андрияна Андреева, заместник-кметовете Илия Коев и Павел Попов, командирът на Военноморските сили - контраадмирал Кирил Михайлов, районният мюфтия, народни представители, общински съветници, районни кметове, ветерани,  дипломати, организации и граждани.

Организатор на празника е Община Варна, а съорганизатори са Военноморските сили на Република България и Варненската и Великопреславска света митрополия.

Като част от празничната програма от 11:00 ч. на сцена „Раковина“ в Морската градина започна и XVIII Областен празник на фолклорното изкуство „Песни на брега“, с участието на любителски състави и изпълнители от общините на Варненска област. Организатор е народно читалище "Македония - 2005".

По-късно от 18:00 часа на пл. „Независимост“ в центъра на града ще се проведе традиционната историческа възстановка на събитията от 1885 година.  И тази година актьори ще пресъздадат момента, в който княз Батенберг обявява от Варна за първи път Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Организатори са Народно читалище „Стара Варна - 2010“, фондация „Стара Варна“, с подкрепата на Фонд „Култура“.