13 месеца, след като Апелативният съд във Варна постанови ефективна присъда за лидера на партия "Воля" Веселин Марешки, делото за изнудване срещу него стигна до последната съдебна инстанция. Днес Върховният касационен съд ще заседава за втори път по казуса. Миналия март Варненският апелативен съд определи 4-годишна ефективна присъда за Марешки, а подсъдимата заедно с него Красимира Колева получи 3 години и половина затвор.

Случаят, заради който Веселин Марешки стана подсъдим, датира от есента на 2014 г. Тогава той е бил потърсен за съдействие от Красимира Колева. Тя и бившият й съпруг Тони Димитров заедно притежавали помещение в сграда, която е собственост на Веселин Марешки. След развода между съпрузите Димитров започва да управлява имота на улица „Студентска” и той е даден под наем за пицария на бизнесмена Асен Миланов, който в момента е един от собствениците на футболния клуб „Спартак” Варна. Колева не получава приходи, а претендира, че има право на такива. Обръща се за съдействие към Веселин Марешки, на когото дължи пари, и му обещава да погаси задълженията си, ако прибира наемите.

От своя страна Марешки се обръща към бившия полицай Веселин Жеков, който през 2009 г. беше осъден като лидер на наркогрупировката „Фирмата”. Дава му 25 000 лева, за да въздейства на Асен Миланов и той да превежда сумите за наема на Марешки. Със съдействието на Жеков е уговорена среща между Марешки и Миланов, на която политикът иска месечният наем от 5 000 лева да бъде плащан на него. Миланов обаче отказва, докато не види документ за собственост. Ядосан от реакцията му Марешки вдига сумата на 10 000 лева, защото терасата пицарията била разширена и попада на негов терен. Заплашва Миланов, че в противен случай ще разруши заведението. Марешки действително наема строителна фирма, чиито работници според обвинителния акт успяват да нанесат щети за близо 15 хиляди лева, преди да бъдат спрени. 

Делото срещу Веселин Марешки започна във Варненския окръжен съд в края на 2015 г., като той и Красимира Колева са обвинени за изнудване на Асен Миланов. Отделно срещу Марешки е повдигнато обвинение и за нанасяне на лека телесна повреда на лидера на партия "Възраждане" Костадин Костадинов. Той е потърсен за съдействие от Асен Миланов и след пристигането му в пицарията е ударен с юмрук в лицето от Марешки. 

5 години след инцидента в пицарията Марешки и Колева бяха оправдани по обвиненията за изнудване, а междувременно изтече давността по обвинението за нанесената от Марешки лека телесна повреда. 

На втора инстанция се стигна до пълен обрат. Варненският апелативен съд призна за виновни Марешки и Колева и постанови ефективни присъди. Веселин Марешки получи 4 години затвор, а Красимира Колева - 3 години и 6 месеца. В мотивите си магистратите посочиха, че наказанията са под минимума заради прекомерната продължителност на делото. 

Върховният касационен съд обаче отмени наложените наказания и върна делото за ново разглеждане заради допуснати съществени процесуални нарушения. През март миналата годината Апелативният съд отново постанови същите присъди, които сега Марешки и Колева в своите жалби до Върховния съд искат да бъдат отменени.