„Грузия трябва да бъде свободна държава и част от Европейския съюз“ – това е основното послание на хиляди протестиращи, които всеки ден излизат по улиците на Тбилиси и други големи градове. Грузинският активист Вадо Мачавариани заяви категорично пред Дарик, че борбата за европейското бъдеще на страната не може да бъде спряна, въпреки репресиите от страна на правителството.
Протестите, които започнаха като отговор на предполагаеми изборни измами и полицейско насилие, вече се превърнаха в движение за демокрация и независимост от руското влияние. Мачавариани подчерта, че правителство избира насилието и руските опорки, докато грузинският народ иска европейско бъдеще. „Имаме нужда от подкрепата на Запада. Европа и САЩ трябва да санкционират нашето правителство за насилието над гражданите и за отклоняването на страната от нейното европейско бъдеще“, призовава активистът.
Според него, грубите действия на управляващата партия „Грузинска мечта“ и полицейското насилие срещу мирни протестиращи само засилват общественото възмущение. „Над 300 души са арестувани, а 250 от тях са брутално пребивани“, разказва той. Тези събития, съчетани с манипулации на последните избори, обединяват грузинския народ в една обща кауза – съпротива срещу авторитарното управление. Особено активни са младите хора, които виждат бъдещето си в Европа и отказват да приемат проруската ориентация на сегашното правителство. „Младите хора знаят какво означава европейският живот.
Те не искат да бъдат принудени да напускат Грузия като опозиционерите в Русия и Беларус“, споделя активистът. Въпреки репресиите, активистът е оптимист: „Ние няма да спрем. Мирните демонстрации ще продължат, докато не постигнем нашите цели – свободни избори, независимост от руското влияние и европейско бъдеще.“
- Каква е роля ви в протестите и как участвате в организацията им?
- Нашата роля е да посредничим. Ние комуникираме с множество групи, организации, политически партии. Ние им предоставяме ресурси, с които помагаме на хората, които са на протестите. Раздаваме им противогази и защитни очила, както и всичко, от което те имат нужда, за да се отбраняват и да са добре – включително и храна понякога. Това сме го правили преди и за много други протести, но като цяло този протест е самоорганизиран. При други протести ние сме ги организирали и подкрепяли.
- Според вас кое е ключовото послание, което протестиращите искат да изпратят на властта и на света?
- Грузия трябва да бъде свободна държава, както и да се включи в Европейския съюз. Но в момента нашето правителство не цели това. Те избират насилието и руските опорки. Според мен Русия и руското влияние е много лошо за Грузия, защото както и вие знаете, 20% от територията на Грузия е окупирана от Русия. Ние сме имали множество конфликти с руската страна преди това и не искаме Грузия да върви към нея, а към Европейския съюз и НАТО. Това е нашето основно послание. Правителството трябва да чуе нашите гласове. Грузия наистина трябва да стане независима държава. Имаше избори в моята страна преди месец, които бяха опорочени от множество измами и подозрителни случаи. Това също е едно от нашите основни искания – да имаме избори, които да са демократични, при тях да се избере този, който искаме и в парламента да влязат множество партии, които се подкрепят от народа, а не само една главна политическа сила – Грузинска мечта.
Една партия управлява Грузия през последните 12 години и ние искаме това да се промени. Искаме европейска перспектива и правителството да спре с насилието. Това са трите основни неща, които целим: Грузия да се присъедини към ЕС, да имаме демократично избрано правителство, да се спре насилието над протестиращите и да сложим край на политически мотивираните репресии. Това са основните неща. Ние искаме нашите западни приятели, по-конкретно САЩ и ЕС, да ни подкрепят повече – да направят нещо, да санкционират грузинското правителство заради насилието над нашите граждани и за отклоняването на Грузия от нейното европейско бъдеще.
- Защо бъдещето на Грузия в ЕС е толкова важно за вас и за хората, които протестират?
- Както знаеш, това е нещо, за което ние се борим от години – от нашата независимост от Съветския съюз през 1991. Оттогава винаги се говори, че Грузия е европейска държава, а не е част от Съветския съюз. Русия винаги е искала да сме в сферата ѝ на влияние, да ни имат в „Новата Русия”. Но нашето желание е да не сме с този агресор и окупатор на територии, а да бъдем с ЕС, което е алтернативата. Европейският съюз като цяло помага на Грузия за много неща – финансово и с всякаква друга помощ. Ние искаме тези облаги да се увеличат. За нас ЕС означава по-добро здравеопазване, по-добро финансово състояние и работа. Ние се определяме като европейци и като част от вашата култура. В моята организация, тя се казва „12 етажа към Европейския съюз”, работим, за да промотираме европейските ценности, ползите от тях и като цяло как се случва тази помощ за Грузия. Ние никога няма да сме съгласни с подобни решения на правителството, ще отстояваме позицията си.
- Как мислите, че реакцията на правителството въздейства на мнението на протестиращите?
-Публичното мнение в Грузия като цяло е насочено срещу правителство, против Грузинска мечта, която е управляващата партия в момента, но последните събития и насилието ядосаха наистина и поддръжниците на тази политическа формация – да използваш полицейско насилие срещу мирни протестиращи, да насъскваш органите на реда... Над 300 души са арестувани и 250 от тях са брутално пребивани. Те носят жестоките белези на насилието по телата си. Има достатъчно доказателства за това, че са бивали малтретирани. Това наистина ядосва хората. Обществото е възмутено и от случилото се по време на изборите. Това са причините, които обединяват народа. И затова всеки ден повече и повече хора излизат по улиците. Над 2 000 души са навън и тази бройка постоянно се повишава. Започват протести и в други големи градове. Навсякъде в Грузия симпатизират на протестите и са против правителството.
- Как протестиращите реагират на полицейското насилие?
- Ние не искаме дестабилизация в страната, това не е в ничий интерес. Когато полицията хвърля сълзотворния газ по нас, ние се оптиваме да го неутрализираме и да направим така, че да не бъдат засегнати хората. Дърпаме пострадалите настрани и им указваме първа помощ. Това е един от начините, по които отговаряме. Полицията отвръща с голямо настървение и атакува хората, докато ние се стараем протестите да са мирни. Имаме представители на институциите, които си подават оставките, за да подкрепят протестите и да се противопоставят на правителството.
- Лидерите на Грузинска мечта обявиха, че няма да позволят нов Мейдан и революция. Как ще коментирате това изказване и смятате ли, че правителството е склонно да използва повече сила, за да придобие пълен контрол?
- Разбира се, че правителството използва такива изявления за Мейдан и революция, за да могат да упражнят повече сила и да ни уязвят, но всеки, който знае нещо за Грузия, за нашите протести и за история ни, знае, че демонстрациите ни обичайно са мирни. Никой от нас не упражнява агресия, даже в повечето случаи звучи приятна музика. Така беше по време на големите протести през април срещу руския закон, така е било и предишните години. Нашето основно послание е всичко да бъде мирно. Тези изказвания на правителството за революции и Мейдан са абсурдни, но явно сами искат това да се случи. Под влиянието на управляващите полицията дори извлачи лидера на опозиционната партия от офиса му. Според правителството това е превенция, а не репресия. Властта постоянно казва лъжи и си намира извинения да използва насилие. Но всеки знае, че това са пълни измислици, че те сами решават да кажат тези неща и го правят за провокация. Управляващите използват монтирани снимки и контролираните от тях медии за пропагандата си. Ние искаме просто гласът ни да бъде чут, всичко да стане с мирни демонстрации, а не с революции. Революцията не е начинът. Нашата основна цел е да имаме европейски мирни протести.
- Управляващата партия твърди, че протестите са подкрепяни от чуждестранно влияние. Доколко сте съгласен с това твърдение и как се отразява на публичното мнение?
- Правителството винаги се опитва да прехвърли вината на Запада, тъй като управляващите като цяло не харесват влиянието му. Например те казват, че моята организация, някои политически партии и други видове организации се контролират от Запада. Това е просто абсурд. Повече от милион души гласуваха за опозицията и реално гласуваха за опозицията, не са им фалшифицирани гласовете. Но със сигурност и тази бройка е била много по-голяма. Вие представяте ли си тези толкова много хора да бъдат повлияни и контролирани от някаква конкретна сила. Да, ние сме за Запада, но не сме контролирани от никого. Тези протести конкретно са самоиницирани, хората просто излизат на улиците – няма никакви организратори, няма микрофони, няма трибуни за изказвания. Хората правят всичко.
- Много от протестиращите са млади. Защо мислите, че това поколение е толкова активно и ангажирано?
-Защото, нали знаеш, младите хора – такива като моите приятели, като мен – ние искаме нашето бъдеще да бъде светло и да не е проруско. Ние знаем какво е Европа. Ние знаем какво едно хубаво бъдеще би означавало за нас. Знаем колко много са плюсовете на европейския живот и наистина искаме това да се случи в Грузия. Плануваме да живеем в нашата страна, да работим тук и не искаме просто да сме принудени да напуснем държавата. Като например в Беларус и Русия, където опозиционните активисти и младите хора емигрират заради нашите политици. Ние не искаме Грузия да бъде такава държава. Аз вярвам в страната си и че тя ще стане европейска. Това е причината грузинските протестиращи да са млади. Имаме бунтарска енергия, знаем какво искаме, помагаме си един на друг и умеем да се организираме. Протестите са единствения начин ние да имаме просперираща държава. Искаме Грузия да има перспектива.
-Вярвате ли, че младите хора могат да бъдат задвижващата сила за промени в Грузия?
-Разбира се. Когато е имало промени в Грузия през годините, например когато преди време ново правителство дойде на власт и лявото се срина, или когато падна Съветският съюз и беше обявена независимостта ни, основната движеща сила на протестите тогава бяха младите хора. Те са тези, които правят промените – студентите, учениците, младежките групи. Това са хората, които са в основата на новото. Тяхната енергия е срещу статуквото. Поради тези причини смятам, че младите хора ще са задвижващата сила и на сегашните протести. Също така видяхме, че на последните избори имаше изключително голяма активност от младите и мисля че тази активност се увеличава и с тези протести. Младите хора са движещата сила на всички промени във всяка държава и особено в Грузия, погледнато и от историческа гледна точка.
- Смятате ли, че протестиращите ще успеят да променят нещо?
- Ние се надяваме на това абсолютно всеки път. Основното нещо е да не спираме, да имаме стабилни протести, които да продължават дълго време, но като цяло мисля, че сме готови за промяна. Ние ще бъдем на улиците и ще протестираме мирно. Нашите основни цели са да имаме нови избори, свободна държава и насочване към ЕС. Готови сме да се борим. Аз мисля, че няма да се изморим, но със сигурност трябва да има подкрепа от западните държави със санкции за нашето правителство, за хората, които са отговорни за насилието и измамите на изборите. Това със сигурност ще побутне и процесите към възстановяването на нашата държава. Евентуален натиск отвън плюс натиска отвътре, който ние прилагаме с протестите, е единственото нещо, което може да даде резултат. След известно време според мен ще победим и ще постигнем целите, които сме си поставили.
- Колко значително е руското влияние в Грузия днес, имайки предвид, че 20% от територия ѝ е окупирана от Русия от 2008 година насам?
-Руското влияние наистина е голямо и това се вижда и от правителствената политика, като в началото те бяха горе-долу прозападно ориентирани, но в последствие се обърнаха към Русия. Кремъл ни натиска, Русия е окупатор, агресор и ни взе 20% от териториите. Руската страна ни заплашва, застрашава ни с нова война и се грижи за дестабилизацията на страната ни. Но като цяло 80-90% от хората според изследванията, не според моето мнение, са срещу руското влияние и политика. Този вид на влияние към нашето правителство си личи от изборите, от използването на руски и белоруски методи, както Лукашенко и Путин остават на власт и са диктатори. Аз мисля че общото мнение на хората в Грузия е срещу Русия. Почти всички подкрепят идеята, че Русия е мъртва за нас и ние трябва да бъдем част от западната цивилизация, където ни е мястото.
-Много хора мислят, че сегашното правителство е свързано с интересите на Кремъл. Смятате ли, че това е част от плана на Путин за придобиване на пълен контрол над Грузия?
- Да. Има много потвърдени доказателства, че управляващата партия е свързана с Москва. Например председателят на Грузинска мечта е руски олигарх, придобил своите милиарди долари в Русия. Той има много връзки с богати руски кръгове, които са свързани с Путин. Още от нископоставените хора в партията са свързани с Русия. Има много доказателства за това. Да, и аз мисля, че Русия използва тази стратегия, за да има проруска и лоялна партия в Грузия, да има пълен контрол на страната ни. Защото за Русия никога не е било толкова лесно да контролира Грузия. Както казах по-рано, грузинското мнение е срещу Русия. Ние не искаме да се съюзим с Кремъл, искаме европейско бъдеще. Главната цел на Русия е Грузия да не се присъединява към ЕС и НАТО.
- Какво бихте искали да кажете на грузинските граждани, които още не са се присъединили към протестите?
- Нашата главна цел в момента е да се обединим. Без обединение ние не можем да постигнем промените, които ще бъдат добри за нас. Основната ни цел не е да подкрепяме някакви политически групи, основната цел на хората, които протестират, е да постигнем най-доброто в интерес на Грузия. Ние се борим за интересите на народа ни, за най-доброто за държавата. Време е за обединение и не е твърде късно за никого да се присъедини към протестите. Тази мирна съпротива и тези протести трябва да се увеличават. Без обединението не можем да постигнем нашите цели за по-добра и просперираща Грузия.
- Как виждате бъдещето на Грузия?
- Аз искам да видя бъдещето на Грузия в Европейския съюз и то да е светло, но главно това трябва да бъде постигнато чрез нашата битка. Всяка нация заслужава да си извоюва по-добро бъдеще. Аз се надявам, че всичко ще бъде мирно и че правителството ще се вслуша в нашите протести. Надявам се, че ще има санкции. Ако постигнем тези цели, бъдещето ще бъде светло. Аз виждам как в Грузия спадат различията. Не бива да има поляризация. Трябва да имаме независими избори и съд. Качеството на живота ни, което е ниско за момента, ще се увеличи, когато станем част от европейската общност.
- Какво е вашето послание?
- Благодаря за подкрепата. Ние получаваме много позитивни съобщения от вашата държава. Искаме да извървим пътя на България, защото вие се присъединихте към Европейския съюз. Ще вървим по същия път. Искаме да пътуваме до България и другите държави като членове на ЕС. Но ни е нужно повече внимание, за да постигнем целта си. Ако нямаме подкрепата на света, правителството ще потуши нашия протест. Имаме нужда целия свят, включително и България, да бъде с нас.
Още по темата
- „Смисълът“: Експерти смятат, че законът за чуждестранните агенти не е за прозрачност, а за забрани и цензура
- Започват протести заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом
- Протести в Сеул: Разделени мнения относно импийчмънта на президента
- На фона на протести: Новият президент на Грузия встъпи в длъжност